Zastupitelé Libereckého kraje schválili další kotlíkové dotace. K dispozici je přes 60 milionů korun
Krajští zastupitelé 27. června 2023 schválili další kolo kotlíkových dotací na výměnu kotlů na pevná paliva, které nesplňují platné emisní normy. Kdo může o peníze požádat, zjišťovaly naše redaktorky.
Čtěte také
Žadatelem o takzvané kotlíkové dotace může být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu a bytové jednotky v Libereckém kraj. Musí svoji nemovitost vytápět kotlem na pevná paliva první nebo druhé třídy emisní třídy, což jsou kotle, jejichž provoz se snaží Evropská unie omezit kvůli tomu, že jsou neekologické.
O dotaci si nemůže požádat například podnikatel, který má takový zastaralý kotel ve firmě, a podobně. Dotace je výhradně určena vlastníkům nemovitostí, které jsou k bydlení. Jde i o chaty a chalupy, kde žadatel musí doložit, že je trvale obývá nejméně jeden rok.
Další podmínkou je, že žadatelem může být jen osoba, která pobírá starobní důchod, nebo invalidní důchod třetího stupně. Žádat může rovněž ten, kdo v době podání žádosti o kotlíkovou dotaci pobírá příspěvek na bydlení. Je to proto, aby na peníze dosáhli lidé, kteří jsou sociálně slabší a plnou cenu za nový kotel by si nemohli dovolit zaplatit.
Dotace se v tomto kole vztahují na kotle na biomasu s ručním, nebo automatickým přidáváním, nebo na tepelná čerpadla. V případě kotlů na biomasu je výše dotace 130 tisíc korun, u tepelných čerpadel je podpora 180 tisíc. Dotace tak může pokrýt až 95 procent nákladů na pořízení nového typu ekologických kotlů.
Novinkou v tomto kole dotací, které je zaměřeno na sociálně slabší občany, je, že žadatelé dostanou peníze na nový kotel předem, ne až po tom, co si ho pořídí za své finance a předloží veškeré vyúčtování, jak tomu bylo v předchozích kolech kotlíkových dotací.
Liberecký kraj nabízí také konzultační hodiny zdarma, kde odborníci zájemcům o kotlíkovou dotaci se vším poradí. Konzultace probíhají už teď (červen 2023), a to ve třetím patře Evropského domu, který sídlí hned vedle Krajského úřadu. Lidé se mohou dostavit v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v ostatní pracovní dny pak od 8 do 14 hodin.
Související
-
Město Liberec využije miliony z evropských fondů na vybudování komunitní energetiky
Energetická soběstačnost je jednou z hlavních priorit, na které se chce zaměřit vedení města Liberce. Uspělo s projektem na soustavu solárních elektráren.
-
Fotovoltaika ano, či ne: Velká investice a dlouhá návratnost versus energetická soběstačnost
Vysoké ceny za energie způsobily zvýšený zájem o fotovotailku. Jaké jsou první kroky k pořízení panelů, jak se nenapálit, a jak vlastně solární panely fungují?
-
Jak ušetřit doma. Někdy stačí malé změny každodenních návyků, například v kuchyni, nebo v koupelně
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Až tisícikoruny můžou lidé ušetřit změnou návyků.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadšený atlantista Merz míří do čela Německa v době ‚nové epochy‘. Dokáže Berlínu vrátit roli lídra?
-
Ukrajinci mohou Zelenského milovat, nebo nenávidět. Za války ale volit nechtějí, říká zpravodaj BBC
-
Martin Půta zůstal hejtmanem Libereckého kraje. Pro jeho odvolání hlasovalo jen 20 ze 45 zastupitelů
-
Platformy Voyo a O2 TV se sloučí. Základní předplatné bude za 199 korun, služba nabídne film i sport