Město Liberec využije miliony z evropských fondů na vybudování komunitní energetiky
Energetická soběstačnost je jednou z hlavních priorit, na které se chce zaměřit vedení města Liberce. V konkurenci více než stovky evropských měst uspělo s projektem na soustavu solárních elektráren.
Čtěte také
Liberecká radnice pokračuje v plánech na zřízení soustavy solárních elektráren, které by městu pomohly snížit náklady na energie. Od Evropské unie krajské město získalo 24 milionů korun, které použije na nastavení takzvané komunitní energetiky a rozšíření dobíjecích stanic pro elektromobily.
Co si pod pojmem komunitní energetika představit? Jde o výrobu energie z obnovitelných zdrojů. V případě Liberce to budou fotovoltaické panely neboli solární elektrárny, které chce radnice nechat umístit na co nejvíc vhodných městských budov, na objekty bytových družstev, výrobních podniků a podobně.
Vytvoří se tak komunita, které nepůjde o finanční zisky z prodeje vyrobené elektřiny, ale o to, aby se snížily náklady na energie. Elektřinu ze „solárů“ si tak spotřebují primárně budovy, na kterých bude fotovoltaika umístěná, přebytky se pak budou převádět někomu jinému, kdo bude do tohoto energetického družstva také zapojený.
Liberec získal z Evropské unie 24 milionů korun. Grant získalo město v rámci konsorcia, ve kterém je ještě Technická univerzita, liberecká Teplárna a společnost Leef Technologies. Dohromady mají dva roky na to, aby v Liberci nastavily pravidla fungování komunitní energetiky a založily společnost, která to vše bude zastřešovat a řídit.
Technická univerzita by měla navrhnout technologie, kterými se budou měřit dodávky energií. Zároveň by se z unijních peněz měla v Liberci posílit síť dobíjecích stanic pro elektromobily.
Město Liberec má i nějaké další plány, jak snížit energetickou závislost. Pokud se podaří sehnat odborníky, mě by od září na magistrátu fungovat nový odbor energetického managementu, který má navrhnout konkrétní řešení pro každý městský objekt, aby to přineslo úsporu. Zároveň by měl tento odbor sloužit jako konzultační středisko pro veřejnost, která by chtěla poradit v oblasti energetických úspor.
Související
-
Liberecká univerzita plánuje část spotřeby elektřiny pokrýt solární energií, kterou sama vyrobí
První střecha kampusu liberecké technické univerzity je už připravená pro osazení solárními panely. Na dalších budovách to škola plánuje.
-
Bydlet levně a ekologicky. Rodina z Prahy si v Křižanech postavila netradiční dům Slamák
O netradiční způsob využití přírodních materiálů, jako je sláma nebo konopí, na stavbu domu se zajímala redaktorka Ivana Bernáthová
-
Zpřísňují pravidla pro novostavby. Musejí být úspornější a stavba se tak může prodražit
Všechny novostavby musí být od roku 2022 mnohem úspornější než doposud. Nařizuje to vyhláška o energetické náročnosti budov, která vychází z evropské směrnice.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery
-
Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý
-
Koupání ve světlech reflektorů. V Dubaji zřizují noční pláže, plavčíci mají dalekohledy pro vidění ve tmě
-
Harrisová je ve výborném zdravotním stavu, tvrdí lékař. Trump o své kondici delší dobu neinformoval