Zahrádkář se bez kompostu neobejde. V Turnově ho vyrábějí i z bioodpadu z tamních zahrad
Všichni zahrádkáři dobře vědí, že základem dobré úrody je kvalitní kompost. Vyrábět si ho mohou sami, například v malých kompostérech. Redaktorka Jana Švecová se rozjela se do Turnova, kde je druhá největší kompostárna v kraji.
Se šéfem turnovských odpadových služeb Liborem Preislerem se vydala do kompostárny nedaleko od průmyslové zóny, kde to trochu připomíná měsíční krajinu. Všude kolem jsou haldy, ze stroje se sype hotový kompost.
„Jsme ve fázi sítování kompostu. Prosíváme kompost, abychom ho zbavili klacků,“ popisuje Libor Preisler. A dodává, co finální fázi předchází: „Materiál se zpracovával od jarních měsíců. Po celou dobu to tady zrálo, postupně jsme to promíchávali, a teď třídíme, aby vznikl čistý kompost, který se dá využít na účely zahrádkářské nebo terénní úpravy.“
Hlavní surovinou pro kompost je bioodpad, který do kompostárny vozí i lidé ze svých zahrad. „Za místní občany platí město, a máme smlouvu i s okolními obcemi; to znamená, pokud máme smlouvu s obcí, vozí občan zadarmo. Pokud nemáme, nebo firmy, platí tady na místě,“ potvrzuje jednatel firmy jednatel Technické služby Turnov Libor Preisler.
Co tvoří tu hlavní surovinu kompostu? Jak celý proces funguje? A jaký je o turnovský kompost zájem? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Vilma Kollmanová tvoří přírodní zahrady: S chemií bych nemohla dělat, to je proti mému přesvědčení
S koncem zimy se začínáme těšit na čas, kdy zavítáme do zahrady a zaboříme ruce do hlíny. Stejně je na tom i Vilma Kollmanová, která navrhuje a tvoří přírodní zahrady.
-
Plán na kompostárnu v Chotyni zatím Liberec odložil
Liberec zatím odložil plán vybudovat společně se dvěma soukromými firmami kompostárnu v Chotyni. Měl se tam likvidovat bioodpad i kaly z čistírny odpadních vod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.