3 rady od pěstitele: Aby vánoční stromek vydržel doma krásný i přes Tři krále

20. prosinec 2024

Až pět litrů vody vypije uříznutý vánoční stromek, který si přinesete domů. Lépe, než doma, mu bude do Vánoc venku. A jestli chcete stromek, který vydrží, kupte si jedličku. To jsou některé z rad od pěstitele stromků Karla Koláře.

Vánoční stromky

Umělý, nebo živý? A smrček, borovička, nebo jedlička? Také řešíte dilema vánočního stromečku? Pokud se rozhodnete pro živý stromek, máme pro vás pár rad jak se stromkem nakládat, pro které zajel redaktor Jaroslav Hoření do Bělé u Turnova za pěstitelem Karlem Kolářem.

„Borovička nebo jedlička, ty snesou i sucho, ale lepší je stromek zlehka seříznout, jen tak pláteček, a hodit ho do kbelíku s vodou. Divil byste se, ale smrček, 1,5 m, 1,8 m vysoký, který dáte do kbelíku s vodou, vypije 4-5 litrů vody jako nic, na první zátah,“ říká Karel Kolář.

„Je to živá věc. Stromky řežeme 25., 26., 27. listopadu, a musíme si uvědomit, že to je živá, uříznutá, kytka. A ta, když ji nedáte do vázy, tak taky zvadne,“ dodává.

Stromek je tedy podle něj nejlepší dát do vody a někam do chladu. „Vůbec nejlepší je, když může zůstat venku, aby na něj i pršelo a podobně, když má někdo zahradu, nebo terasu,“ připomíná.

Vánoční stromky

Když se chystáme umístit stromek do stojánku, je zase nejlépe mít stojánek, ve kterém se stromek dá zalévat. „Ale víte, jak to je, někdo je třeba staromilec a má ještě starý litinový stojánek, nebo dřevěný, do kterého se zálivka nedá dát, tak se stromek musí přisekat, ale když je to smrček, tak za dva týdny už kolem něj budete chodit po špičkách,“ upozorňuje.

Kam podle Karla Koláře stromek v pokoji nejlépe umístit? „Určitě ne k radiátoru, nebo ke krbovým kamnům, to je docela průšvih, ale jinak je to víceméně jedno. Trošku horší je, což je dneska docela móda, topení v podlaze, ale tomu se nevyhnete.“

A jaké stromky jsou na Vánoce nejoblíbenější? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související