Z interaktivní mapy je atlas. Liberecký projekt Živá jména Daniela Vrbíka a Václava Lábuse v knižní podobě
3 175. Tolik lidových pojmenování obsahuje Atlas libereckých živých jmen, který vrcholem čtyřletého snažení dvou autorů z Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci Daniela Vrbíka a Václava Lábuse.
Od roku 2019 pracovali dva vědci z Technické univerzity v Liberci Daniel Vrbík a Václav Lábus na projektu Živá jména, který zachycuje běžná, lidová pojmenování míst, která ale v oficiálních mapách města Liberce nenajdete. To už ale vlastně není pravda, protože Živá jména mají už svoji papírovou podobu.
„K atlasu náleží i původní webová aplikace, do které lidé můžou přidávat lidová jména míst. Je pořád otevřená a dodnes tam může kdokoliv cokoliv přidat, nejen jména, ale i varianty, případně jakékoliv poznámky, osobní zkušenosti s tím místem, a tak dále,“ doplnil jeden z autorů projektu Václav Lábus.
Živá jména Liberce mají i velmi praktické využití. Databázi mají k dispozici složky Integrovaného záchranného systému a tak se v případě nouze snáze dostanou k lidem, kteří je potřebují, i v případě, že si volající nevybaví oficiální název místa, kde se nachází.
Kolik lidí se do projektu Živá jména zapojilo? Proč jsou v projektu důležité hospody? A jak je atlas veliký? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Vědci z Technické univerzity Liberec dokončili unikátní aplikaci Živá jména. Slouží i hasičům
Odborníci bezmála tři roky sbírali od obyvatel stotisícového města jména a názvy, které jim slouží k orientaci, ale v oficiálních mapách nejsou.
-
Aplikace studentky liberecké univerzity pomůže lidem z vietnamské komunity s návštěvou lékaře
Liberecká Technická univerzita ocenila start-up, který chce pomoct vietnamské komunitě s lékařskou péčí. Vyvíjí aplikaci s názvem Vietmed.
-
Připomene preventivní prohlídky a odpoví na otázky ohledně vyšetření. Mobilní aplikace Preventivka
Nezisková organizace Loono spustila aplikaci Preventivka, která připomene preventivní prohlídku u lékaře. Podle lékařky Kateřiny Šédové zanedbává prevenci až 75 % Čechů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.