70 let turnovského Granátu: Tradice broušení drahých kamenů a výroby šperků v Turnově sahá až do středověku
Už od roku 1953 se v turnovském družstvu umělecké výroby Granát vyrábějí originální šperky s českými granáty. Putovaly nejen k zlatým a později českým slavíkům, ale i na světové výstavy. Malé ohlédnutí za zrodem a vývojem šperkařského družstva.
Tradice broušení drahých kamenů a výroby šperků v Turnově sahá až do středověku a tak před 70 lety při založení družstva umělecké výroby Granát Turnov bylo rozhodně na co navazovat. Jak družstvo počátkem roku 1953 vzniklo a dál se vyvíjelo, prozradil předseda družstva Pavel Tvrzník, za kterým se vypravil redaktor Jaroslav Hoření. Poslechněte si reportáž.
Ještě než propuknou říjnové turnovské oslavy 70. výročí družstva, bude se počátkem letních prázdnin konat velká akce v pražském Muzeu Českého granátu.
Související
-
Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana
V turnovském Muzeu Českého ráje je k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.
-
Turnovský granát: Jak se těží a zpracovává, můžete zjistit v Turnově
Turnov je nejen srdcem Českého ráje, ale také srdcem výroby šperků. Zvláště těch z českého granátu. Vydejte se za ním!
-
Muzeum Českého ráje: Umělci z celého světa přivezli svá unikátní díla, další vyrábí přímo tam
Muzeum Českého ráje v Turnově žije mezinárodním šperkařským sympoziem. S pořadatelem setkání Miroslavem Coganem natáčel redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.