Vodní ptáci a srnci. To byla první zvířata v liberecké zoo, která slaví 120 let
Před 120. lety, 6. srpna 1904, požádal liberecký ornitologický spolek městskou radu o pozemky na vznik zoologické zahrady. Město o dva dny později vyhovělo, čímž úředně vznikla liberecká zoo, která je nejstarší v českých zemích.
Kde a jaká byla první zvířata
„8. srpna byla ta žádost vyslyšena v pozitivním slova smyslu. A to byl základ budoucí zoologické zahrady v Liberci,“ přiblížila Klára Baláková z marketingového oddělení Zoo Liberec, která se historií zahrady zabývá. První zvířata byla k vidění ve spodní části současné zahrady.
„Bylo to směrem za kruhovým jezírkem. V místech, jak máme dnešní občerstvení u koz kamerunských, jak je tam dětské hřiště, vlastně trošku až k voliérám dravých ptáků. Tam byla ta první území, kde byli srnci a na tom kruhovém jezírku nějaké vodní ptactvo,“ doplnila Baláková.
Co bylo před zoo
Za přímého předchůdce liberecké zoo lze považovat ptačí park, který v roce 1895 otevřeli na Perštýně v Liberci nadšenci z Ornitologického spolku pro severní Čechy. Ptačí park se brzy stal oblíbeným místem dospělých i dětí, což samozřejmě vedlo k ambicióznějším plánům, které se podařilo naplnit už za pár let. V roce 1902 byla postavena voliéra v městském parku (v roce 1926 přesunuta do areálu zoo), a o dva roky později byl v údolí za Labutím jezírkem založen tzv. Tierpark. Do zoologické zahrady měl v té době ještě daleko, k vidění zde bylo pár druhů vodních ptáků a několik srnců. V roce 1907 byl do zoo přestěhován z Německočeské výstavy domek Čapí hnízdo, který se stal přirozeným centrem zahrady, kolem něhož postupně začaly vznikat další výběhy. Údolí tak postupně zabydleli plameňáci, primáti, vačnatci, tuleň, aligátor, několik druhů kopytníků a samozřejmě také šelmy, a to jak psovité (vlci), tak kočkovité (ocelot, puma). Velkým lákadlem byli medvědi hnědí, které zoo chovala už od roku 1909, kdy byl také postaven první medvědinec, tzv. Zwinger. Už před první světovou válkou se tak dá hovořit o plnohodnotné zoologické zahradě, v níž nechybělo zimoviště pro choulostivější druhy zvířat a dokonce ani mořská akvária se sasankami.
Zdroj: Zoo Liberec
Ornitologický spolek nejen že dostal dva dny od žádosti pozemky, ale už v září 1904 byla zoologická otevřená. „Rozhodně nemůžeme mluvit o zoologické zahradě, jak si ji představujeme dneska. Bylo to prostě místo pro zvěř, kde se na ni návštěvníci mohli přijít podívat,“ popsala první podobu liberecké zahrady Klára Baláková.
Proč se dřív uvádělo jiné datum založení
Dlouho se uvádělo, že liberecká zoologická vznikla až v roce 1919, dneska se ale za datum vzniku považuje rok 1904. Libereckým badatelům se totiž v roce 2019 podařilo najít právě dokument z 6. srpna 1904, ve kterém ornitologický spolek žádá městskou radu o založení tierparku.
Čtěte také
„Historie je živá. I díky nálezům v archivech, práci badatelů a všech, se objevují nové skutečnosti. Ono to s tím rokem 1904 je trošku složitější, ty informace už se předtím objevovaly, ale tehdejší doba se z nějakých důvodů rozhodla, že to bude až rok 1919, počítáno jako založení. Ale samozřejmě už před tímto datem 1919 se dá mluvit o zoologické zahradě, protože tady byly pavilony, Zwinger, ta zvířata tady mohla být svým způsobem přes celou zimu, vybíralo se vstupné. Takže to splňovalo veškeré požadavky na to, jak bychom i dneska definovali zoologickou zahradu,“ vysvětlila změnu v přístupu k datu založení zahrady Baláková.
Jak zoo oslaví 120 let
Kulaté výročí oslaví Zoo Liberec v den, kdy městská rada vyhověla žádosti ornitologického spolku o pozemky pro zvířata, tedy 8. srpna. Pro návštěvníky připravili na zten den v zahradě tematický program.
„Nejen že budou mít možnost navštívit zahradu za 120 korun, což je úspora oproti běžnému vstupnému, ale zároveň nabízíme i takové malé seznámení s historií na louce pod pokladnou, kde bude malá výstava. A zároveň ve dvou časech bude i možnost se zúčastnit komentované prohlídky v zoologické zahradě, kde si ukážeme právě ta historická místa,“ nastínila Baláková. Komentované prohlídky se konají v 10.30 a 14 hodin.
„Zvídavý návštěvník se dozví spoustu věcí. Kde se chodilo, jaká zvířata se kde chovala, co bylo a co není. Může se i dozvědět, co možná i bude, protože máme v plánu na to výročí ukázat zájemcům možnost budoucího rozšíření zón do takzvaného Údolí ohrožené divočiny. Takže budou mít možnost se seznámit i s tímto plánem. A zvídavý návštěvník, když bude dostatečně zvídavý a bude klást otázky, tak se dozví spoustu věcí,“ uvedla k plánovaným komentovaným prohlídkám Klára Baláková. Prohlídka Údolí ohrožené divočiny, tedy míst, kam se má zahrada rozšířit, má začít ve 12 hodin.
Související
-
Parkování u liberecké zoo podražilo a zase zlevnilo. Problém tamních obyvatel trvá
Obyvatelé domů v blízkosti Zoologické zahrady v Liberci nemají kde zaparkovat svá auta. Místa jsou totiž obsazují návštěvníci zoo.
-
Zoo Liberec má jako jediná v republice supy africké, získala je díky úspěšným odchovům jiných dravců
Liberecká zoologická zahrada začala s chovem jednoho z nejohroženějších afrických dravců - supa afrického. Odborníci doufají, že by se mohl zdařit úspěšný odchov.
-
Když má tygr zarostlý dráp, čeká vás velká akce, říká o léčbě zvířat v zoo veterinář Vladimír Jurek
Foukačky, lasa, narkotizační pušky. I takové jsou pomůcky veterináře, který léčí divoká zvířata. Právě tím se zabývá Vladimír Jurek, který byl hostem v Setkání u mikrofonu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, přes 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Zpevněné břehy vodu jen zrychlují. Potřebujeme krajinu jako houbu, poukazuje expert Člověka v tísni
-
Bude na Síkelovi, co si vyboxuje. Mohl by prosadit i dobré příležitosti pro české firmy, říká komentátor