Překvapení i pro ředitele – Zoo Liberec neslaví stovku, ale 115 let, zjistili historici
Liberecká zoo je výrazně starší, než se doposud uvádělo. Údaj o jejím založení v roce 1919 je zavádějící, zahrada má počátky už v roce 1904. Přišli na to badatelé při shromažďování historických materiálů pro nově vznikající knihu o zahradě. A tak si k letošní stovce narozeninových svíček musí zahrada neplánovaně přidat ještě dalších patnáct. A také změnit všechny plakáty a loga, na kterých se skvěla číslovka 100.
„Upřímně, říkali jsme si, no nazdar, to bude starostí. Ani ne tak ta číslovka, ale spíš ty informace, které jsme se dozvěděli o historii před rokem 1919…nemůžeme nad tím zavřít oči.“
David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec
„Podle dohledaných informací se založení zoologické zahrady datuje k 8. srpnu 1904,“ vysvětluje Julius Jankovič, člen spolku badatelů RODOKMEN.BIZ, který se shromažďováním historických dokumentů o liberecké zoo zabýval téměř dva roky. O založení zahrady – tehdy Tiergarten Reichenberg na městských pozemcích požádal Ornitologický spolek v čele s Antonem Ferdinandem Müllerem. Městští radní a starosta Franz Bayer souhlasili. Listinu mají badatelé k dispozici.
A jaká byla první zvířata při otevření liberecké zoo v září roku 1904? „Srnčí zvěř, která se postupně navýšila na šest kusů. A začal se i budovat vodní svět pro vodní ptactvo,“ říká Martin Šulc. Zahrada tehdy začínala u dnešního jezera s pelikány a zasahovala až za současnou budovu cukrárny Čapí hnízdo.
Zoo v Liberci oslaví 115. narozeniny. Zlevňuje roční permanentky – senioři nově zaplatí 200 korun
Liberecká zoologická zahrada je ještě starší, než se dosud uvádělo. Zoo, která měla letos oslavit 100 let od svého vzniku, existuje ve skutečnosti už 115 let. Od března výrazně zlevní roční permanentky.
V roce 1909 se v zoo platilo už dvacet haléřů vstupného a zájem o ni byl podle Julia Jankoviče velký: „V roce 1909 měla zoo na tu dobu úžasnou návštěvnost – dvacet tisíc platících návštěvníků.“ Už o čtyři roky později mohli návštěvníci zahrady vidět 110 druhů domácích i cizokrajných ptáků a víc než 130 druhů zvířat. „V roce 1916 se dokonce podařilo odchovat první medvídě, což na tehdejší dobu nebylo obvyklé.“
Ředitel Sluwa, který záměrně "přepsal dějiny zoo"
Podle badatelů bylo důvodem mylného datování vzniku zoo záměrné zkreslování nejstarší historie nejprve správcem a v roce 1929 už ředitelem Erichem Sluwou. Ten považoval zahradu, kterou vedl, za novou. Sám o ní psal texty do brožurek a informace o Ornitologickém spolku v nich postupně potlačil. „Popisuje to, že byla vytvořená jakási nová zoo a už se nezmiňuje o tom, že existovala jiná zoo. Připsal si zásluhy za to, že on založil tu správnou zoo.“
Zoo v Liberci by mohla být větší, nově by v ní byli medvědi
Liberecká zoo by se mohla v budoucnu rozšířit. Společný záměr města a vedení zahrady potvrdil náměstek primátora za Starosty pro Liberecký kraj Ivan Langr.
Pro současného ředitele zoo Davida Nejedla bylo nově zjištěné datum vzniku zahrady velkým překvapením. „Upřímně, říkali jsme si, no nazdar, to bude starostí,“ přiznává Nejedlo a pokračuje: „Ani ne tak ta číslovka, ale spíš ty informace, které jsme se dozvěděli o historii před rokem 1919…nemůžeme nad tím zavřít oči.“
115 let historie zoologické zahrady přehledně shrne připravovaná kniha – na pěti stech stranách nabídne veškeré informace o jejím vzniku včetně historických fotografií, pohlednic a dokumentů, ale i příběhů lidí a zvířat. Hotová by měla být letos
v září.
Související
-
Zoo v Liberci založili ornitologové. „Posun za 20 let je ohromný,“ říká ředitel Nejedlo
Liberecká zoologická zahrada se proměnila z malého zvěřince s ptačími voliérami a srnčími výběhy ve skutečnou zoo v roce 1919. Letos ji čekají velké oslavy 100. výročí.
-
Liberecká zoo měla loni druhou nejvyšší návštěvnost za posledních deset let
Nejstarší zoologickou zahradou u nás prošlo v uplynulém roce víc než 368 tisíc návštěvníků. Dařilo se i v dalších kulturních institucích v Liberci.
-
Ptačí orloj – nová rarita liberecké zoo. Viděli jste ho už?
Liberecká zoologická zahrada má zbrusu novou atrakci. Ptačí orloj. Místo apoštolů se v něm pohybují figurky ohrožených zpěvných ptáků z asijských tropů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.