Vlasta Burian se vrátil do rodného města. A rovnou na divadelní prkna

29. květen 2021

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy představilo svou první letošní činoherní premiéru: hru Burian, kterou napsal a zrežíroval Tomáš Dianiška.  Pro hlavní roli proslulého libereckého rodáka si vybral záměrně ženu, herečku Veroniku Korytářovou.

Námětem nové inscenace libereckého Šaldova divadla je životní příběh nekorunovaného krále českých komiků a vášnivého sportovce Vlasty Buriana, s jeho vzlety i pády. Činoherní soubor představuje život Buriana ve stejnojmenné hře od jeho dětství a kabaretních začátků, přes divadelní a filmovou éru až po smutný konec. Autorská inscenace Tomáše Dianišky si na svou premiéru v Malém divadle musela kvůli epidemii koronaviru počkat do 27. května 2021, původně ji měli diváci vidět už na podzim 2020.

V netradičním pojetí hraje hlavního hrdinu na malé scéně libereckého divadla herečka Veronika Korytářová, kromě ní se představí ještě Jana Stránská, Eliška Jansová, Michaela Foitová, Tomáš Impseil a Ladislav Hampl. 

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.