VIDEO: Vitamín D aneb Divadla spolu! Napětí stoupá, přípravy vrcholí

7. květen 2021, aktualizováno

V neděli 9. května vyvrcholí přímým přenosem z Divadla F. X. Šaldy v Liberci velká divadelní adrenalinová výzva Vitamín D aneb Divadla spolu. 13 divadel z celé republiky dostalo společné téma a na něj za úkol během 72 hodin napsat, nazkoušet, zinscenovat a natočit divadelní miniinscenaci, jejíž délka nesmí překročit 15 minut.

Na výsledky snažení všech zúčastněných divadelních souborů se budete moct podívat 9. května 2021 od 18:00 v mimořádném přímém přenosu z Divadla F. X. Šaldy v Liberci, na internetu, na tomto odkaze.

A jak se herci Šaldova divadla připravovali? Podívejte se na video:

Jiří Janků (vpravo) v našem studiu s Jakubem Marvanem

Dramaturg DFXŠ Jiří Janků k akci prozradil: „Všichni budeme moc rádi, pokud se inscenace dostanou k co největšímu počtu diváků, protože především kvůli nim celá tato akce vznikla. Nemůžeme je zatím uvítat v hledišti, i když věříme, že se tak brzy stane, přesto se mohou všichni zapojit do naší společné hry. Stačí velmi málo, podívat se na náš on-line přímý přenos, nebo na jeho záznam, který zde bude k dispozici nejméně 10 dnů. Po skončení přímého přenosu pak bude každá ze třinácti inscenací na stejném YouTube kanálu ke zhlédnutí i samostatně a pokud se vám zalíbí, můžete jí udělením lajku odevzdat svůj hlas. Můžete podpořit své oblíbené divadlo, ale stejně tak ocenit to, co vás skutečně zaujalo. Dát hlas můžete klidně dát i více inscenacím. Primárně nám nejde o to určit vítěze, ale dobře se pobavit. Hlas pro jedno divadlo je tak trochu hlasem pro nás všechny.“

Všech 13 divadel zpracovávalo jedno jediné téma (společné pro všechny), kterým bylo vylosované přísloví. Jeho plné znění divadelníci prozradí až v neděli. Každý soubor k zadání přistoupil po svém a vždy velmi originálně. Někdo se snažil ztvárnit přísloví napřímo, jiný spíše metaforicky, někde volili žánr komediální, jinde se nebáli hledat hlubší společenské podtexty. Každá inscenace je jiná, jedno však mají společné - kreativní energii, spoustu krásných divadelních nápadů, momentů a překvapení. Již teď tedy můžeme divákům slíbit večer plný originálního adrenalinového divadla.

Čtěte také

Umělecká šéfka DFXŠ Kateřina Dušková k tomu dodává: „Když jsme začali celou akci připravovat, netušili jsme, jak pozitivní ohlas bude mít. Ačkoli se mnozí kolegové na počátku tak trochu obávali, k čemu se to vlastně upsali, po té, co do projektu aktivně vstoupili, netajili se tím, že si to opravdu užili. Představte si tři dny a noci společné práce, na které se podílí celý divadelní provoz. Nejsou to pouze herci, režiséři, dramaturgové, výtvarníci či hudebníci, ale také technici, osvětlovači, zvukaři, garderobky, vlásenkářky a spousta dalších lidí. Všichni jsou nezastupitelní a všichni do toho jdou naplno, aby hájili barvy svého divadla. Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci.“

Akce Vitamín D aneb Divadla spolu se společné přihlásila k výzvě ITI Týden duševního zdraví.

autor: reČRoL | zdroj: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Spustit audio

Související