VIDEO: Na vlastní kůži. Testování na koronavirus rychlotesty z krevního vzorku

6. listopad 2020

Ředitelka terénních sociálních služeb v Jablonci nad Nisou chce chránit seniory před nemocí covid-19. Zaměstnanci se tam pravidelně a dobrovolně nechávají testovat na koronavirus. Vyzkoušela si to i naše redaktorka.

Od 4. listopadu platí vládní nařízení o povinném pravidelném testování klientů a zaměstnanců domovů pro seniory na koronavirus. Centrum sociálních služeb v Jablonci nad Nisou, kde 24 pečovatelek dojíždí za zhruba 70 seniory, nařízení předběhlo a testování si zařídilo už dřív. Jeho ředitelka pořídila desetiminutové rychlotesty z krevního vzorku a zaměstnance pravidelně testuje Český červený kříž. Naše redaktorka byla při tom.

Nejprve ji ředitelka jablonecké pobočky Českého červeného kříže Kateřina Havlová postupně „od paty k hlavě“ obléká do poměrně neforemného ochranného obleku. Mezitím už z Centra sociálních služeb v Jablonci volají, že na ně čekají. „Budeme tam za 20 minut, teď se oblékáme,“ říká Kateřina Havlová do telefonu. „Jsou určitá pravidla, která jsme si nastavili a která neobcházíme,“ vysvětluje k tomu, co všechno je potřeba na sebe navléknout a pečlivě utěsnit. Ještě nasadit respirátor a kapuci a může se vyrazit.

Redaktorka Českého rozhlasu Lucie Fürstová v ochranném obleku

Na dotaz, kolik budou tentokrát testovat klientů, dostává naše redaktorka zajímavou odpověď: „Protože jsem Vás oblékla, paní redaktorko, tak Vás využiju jako svého pomocníka a budeme testovat kolem 10 lidí,“ říká Kateřina Havlová. V jabloneckém Centru sociálních služeb se ve velké místnosti připraví na testování. Naše kolegyně se dozvídá, v čem bude spočívat její asistence: „Vezmete papírek, položíte ho sem a pak na něj položíte ten test.“

V místnosti se postupně střídají pozvaní zaměstnanci na odběr kapičky krve, potom čekají na chodbě na výsledek. Trvá to zhruba 10 minut. „Je to podobné, jako těhotenský test,“ říká Kateřina Havlová. „Jedna čárka, tady u céčka, znamená, že testovaný je negativní, když je čárek víc, tak je test neplatný, nebo pozitivní,“ popisuje.

Na test přichází i Lukáš Frydrych „Já jsem rád, že vedení na to přistoupilo. My jsme rozděleni na týmy, abychom se nepotkávali, a tohle je ještě další možnost, jak ochránit hlavně naše klienty,“ říká.

Už poněkolikáté se nechává testovat i ředitelka Centra Naďa Jozífková. „Testy jsme zakoupili sami, vláda totiž původně chtěla testovat jen pobytové služby, ale my jsme chtěli naše klienty přesto chránit,“ vysvětluje. Podle paní ředitelky testování pomáhá i psychicky, s vědomím, že zaměstnanci nemohou například roznášet potenciální nákazu.

Červený kříž začne podle Nadi Jozífkové už brzy testovat na koronavirus ještě lepším přístrojem, který bude analyzovat vzorky z nosohltanu.

autor: Lucie Fürstová

Související