Ve městě skla a bižuterie vznikají i skleněné oční protézy

3. červenec 2023

Největší audioportál na českém internetu

Sklář Petr Adamovský vyrábí skleněné oční protézy | Foto: Patrik Fišer

Ve sklářské dílně v Jablonci nad Nisou se na výrobu skleněných očních protéz byl podívat redaktor Patrik Fišer

Redaktor Patrik Fišer se vydal do jedné sklářské výroby v Jablonci nad Nisou. Nevyrábí se tam bižuterie, ale oční protézy. Jak tento specifický výrobek vzniká?

Čtěte také

Jablonec nad Nisou je známý jako město skla a bižuterie. Ze skla tam nevznikají jen šperky, ale i skleněné oční protézy. Jejich výrobě se věnuje Petr Adamovský.

„Když je to na míru, je důležité vyzkoušet hlavně tvar a velikost, na začátku nezáleží ani tak na barvě. Nevyrábí se to do formy, fouká se to z ruky, takže co kus, to originál na míru,“ popsal pan Adamovský.

Kromě něj vyrábí skleněné oči ještě Vít Šťovíček z Ústí nad Labem a Jiřina Hykmanová z Lučan nad Nisou. Vedle skla se na protézy používá i akrylát, a nově se i tisknou na 3D tiskárně.

Jak dosáhnout toho, že skleněné oko je téměř k nerozeznání od lidského oka? Jak dlouho trvá výroba jedné protézy? A co se děje, když sklář zjistí, že se oko úplně nepovedlo? Poslechněte si reportáž.

autoři: Patrik Fišer , reČRoL

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.