Ve městě skla a bižuterie vznikají i skleněné oční protézy
Redaktor Patrik Fišer se vydal do jedné sklářské výroby v Jablonci nad Nisou. Nevyrábí se tam bižuterie, ale oční protézy. Jak tento specifický výrobek vzniká?
Čtěte také
Jablonec nad Nisou je známý jako město skla a bižuterie. Ze skla tam nevznikají jen šperky, ale i skleněné oční protézy. Jejich výrobě se věnuje Petr Adamovský.
„Když je to na míru, je důležité vyzkoušet hlavně tvar a velikost, na začátku nezáleží ani tak na barvě. Nevyrábí se to do formy, fouká se to z ruky, takže co kus, to originál na míru,“ popsal pan Adamovský.
Kromě něj vyrábí skleněné oči ještě Vít Šťovíček z Ústí nad Labem a Jiřina Hykmanová z Lučan nad Nisou. Vedle skla se na protézy používá i akrylát, a nově se i tisknou na 3D tiskárně.
Jak dosáhnout toho, že skleněné oko je téměř k nerozeznání od lidského oka? Jak dlouho trvá výroba jedné protézy? A co se děje, když sklář zjistí, že se oko úplně nepovedlo? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Sklo v krabicích: Jablonecké muzeum vystavuje to nejlepší za poslední 3 roky
Výrobky skoro 50 firem, studií a značek mohou vidět návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Začalo Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023.
-
Původně sklář, většinou rozhlasák a… také výtvarník. Alter ego Tomáše Mařase
Ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje je k vidění výstava obrazů, keramiky i návrhů užitkového skla Tomáše Mařase. Ano, našeho rozhlasového kolegy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.