Varhany v kostele svatého Jana Křtitele v liberecké Rochlici nezní, jak by měly, zachránit je má veřejná sbírka
Výjimečný zvuk varhan může každému kostelu dodat ještě krásnější atmosféru než je vznešené ticho. Anebo taky ne; to když se z píšťal linou podivné tóny. Tak jako občas v liberecké čtvrti Rochlice, v kostele svatého Jana Křtitele.
Víc než 100 let staré varhany zdobí kúr kostela svatého Jana Křtitele v Liberci. Dvoumanuálový nástroj ukrytý v dřevěné vyřezávané skříni pochází z Krnovska. Může se zdát v pořádku, některé skladby na něm totiž varhaníci zahrají. Ve skutečnosti ale mechanismus varhan potřebuje nutně generální opravu.
Lidé se na ni skládají ve veřejné sbírce. Doteď vybrali zhruba třetinu z potřebných 180 tisíc korun. Do kostela se za farářem Dominikem Valerem, za varhanicí Lydií Malou a hlavně za varhanami vypravila redaktorka Lucie Fürstová.
Související
-
V Liberci vyhlásili veřejnou sbírku na opravu varhan v rochlickém kostele
Veřejnou sbírku na opravu varhan v kostele svatého Jana Křtitele v Liberci - Rochlici vyhlásila liberecká farnost. Na jejich záchranu potřebuje vybrat 180 tisíc korun.
-
Největší problém je vždycky přizpůsobit se prostoru, aby to všechno pasovalo, přiznává varhanář
Zásadští varhanáři Bohumil Žloutek starší a mladší dokončili rekonstrukci varhan v bazilice v Jablonném. Úžasné dílo si nemohl nechat ujít redaktor Jaroslav Hoření.
-
Královské nástroje z rukou mistrů Žloutkových
Varhany bývají označované za královský nástroj a tak jejich tvůrci musejí být skuteční mistři. Patří mezi ně Bohumil Žloutek se synem ze Zásady na Jablonecku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.