Varhany v kostele svatého Jana Křtitele v liberecké Rochlici nezní, jak by měly, zachránit je má veřejná sbírka

26. listopad 2021

Výjimečný zvuk varhan může každému kostelu dodat ještě krásnější atmosféru než je vznešené ticho. Anebo taky ne; to když se z píšťal linou podivné tóny. Tak jako občas v liberecké čtvrti Rochlice, v kostele svatého Jana Křtitele.

Víc než 100 let staré varhany zdobí kúr kostela svatého Jana Křtitele v Liberci. Dvoumanuálový nástroj ukrytý v dřevěné vyřezávané skříni pochází z Krnovska. Může se zdát v pořádku, některé skladby na něm totiž varhaníci zahrají. Ve skutečnosti ale mechanismus varhan potřebuje nutně generální opravu.

Lidé se na ni skládají ve veřejné sbírce. Doteď vybrali zhruba třetinu z potřebných 180 tisíc korun. Do kostela se za farářem Dominikem Valerem, za varhanicí Lydií Malou a hlavně za varhanami vypravila redaktorka Lucie Fürstová.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.