V turnovském muzeu vystavují prsten a náušnice s mimořádně velikými českými granáty a zajímavou historií

V Klenotnici turnovského Muzea Českého ráje mimořádně vystavují granátovou sadu šperků paní Michaely Hermanové. Paní Hermanová ji dostala darem od svého manžela a posledního majitele turnovské brusírny drahých kamenů Herman & Palma před jejím znárodněním v roce 1948.

Čtěte také

Až do 20. června 2023 mohou návštěvníci v Klenotnici turnovského muzea vidět sadu granátových šperků Míši Hermanové. Soubor, který tvoří prsten a náušnice, připomíná květ rostliny a zdobí jí nezvykle velké české granáty. Například granát v prstenu má na délku téměř 9 milimetrů.

Šperky nejsou jedinečné jen využitím českých granátů mimořádné velikosti, ale také svým příběhem. Nikdo totiž donedávna nevěděl, že k prstenu existují náušnice.

V muzeu natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.