Krystaly ve službách technického pokroku. Turnovské muzeum představuje jejich průmyslovou výrobu
Už od roku 1943 se v Turnově vyrábějí syntetické krystaly. Používají se například v mikroskopech, rentgenových kamerách i osvětlovací technice. Jsou ale i v detektorech urychlovačů částic Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.
Turnovské Muzeum Českého ráje ve spolupráci se společností Crytur připravilo výstavu, která návštěvníkům představí historii pěstování těchto krystalů a předvede jim způsob, jakým dnes vznikají, tedy, jak se syntetické krystaly pěstují.
S Janem Bitmanem a Hynkem Fetterlem v Muzeu Českého ráje natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Když vystavená oprátka souvisí s historií vaší rodiny. To se stalo řediteli turnovského muzea
Při přípravě výstavy Na poslední cestě v turnovském muzeu našel ředitel muzea souvislost jednoho z exponátů s vlastní rodinnou historií.
-
Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana
V turnovském Muzeu Českého ráje je k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.
-
Muzeum Českého ráje: Umělci z celého světa přivezli svá unikátní díla, další vyrábí přímo tam
Muzeum Českého ráje v Turnově žije mezinárodním šperkařským sympoziem. S pořadatelem setkání Miroslavem Coganem natáčel redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.