Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana

21. září 2022

V turnovském Muzeu Českého ráje instalovali velmi unikátní expozici. Je na ní k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.

Poslechněte si

Robert Lacey: Koruna

Fascinující příběh britské královské rodiny čte Helena Dvořáková. Do 6. října máte všech 10 dílů zdarma k poslechu na mujRozhlas.

Fascinující portrét nejdéle vládnoucí britské královny
Přehrát

V Muzeu Českého ráje v Turnově vystavují od 21. září 2022 unikátní autorskou kopii kolekce granátových šperků, kterou v roce 1996 zhotovil pro britskou královnu Alžbětu II. šperkař Jiří Urban. Originální granátovou soupravu královna převzala při své návštěvě Brna za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Václava Havla.

Exkluzívní kolekci si už prohlédla redaktorka Ivana Bernáthová a umělce Jiřího Urbana se zeptala i na to, jestli si stihl před přípravou šperku něco nastudovat o královnině stylu, jak vybíral velikost kamenů, od koho je získal a jaké připravil pro Alžbětu II. překvapení. Poslechněte si reportáž.

Autorská kopie granátové kolekce pro britskou královnu Alžbětu II. je v Muzeu Českého ráje v Turnově k vidění do konce října 2022.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.