U Novosadů v Harrachově: Od sklářských pecí přes historickou brusírnu do minipivovaru
Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše najdeme v provozu sklárny Novosad v Harrachově. Byla založena na počátku 18. století a řadí se tak mezi nejstarší v Česku.
Tentokrát jsme se vydali na návštěvu do západních Krkonoš, kde na Novém Světě kolem roku 1712 byla založena sklárna. Od roku 1764 ji spravovali přímo Harrachové a od roku 1993 nese jméno Novosad a syn. Ke sklárně pak postupně přibyly další provozy, tamní brusírna je například poháněná transmisemi a vodní turbínou.
„Opravdu si myslíme, že jsme nejstarší fungující sklárna, nejenom v Čechách, ale i na světě, a to nepřetržitě fungující. Nezastavily nás ani různé světové krize, ani válečné konflikty, opravdu bez přerušení tu přes 300 let hoří sklářské pece,“ potvrdil možné prvenství nejdéle trvajícího provozu sklárny její majitel a ředitel Petr Novosad v přímém přenosu Českého rozhlasu Liberec
Sklárna se aktuálně specializuje na nápojové sklo, tedy ruční výrobu nápojových souborů, především sklenice na víno, šampaňské, i na vodu, a také dekantovací nádoby či džbány. „Řekl bych, že 90 % výrobků jsou skleničky na víno,“ říká ředitel.
Jaké speciální sklenice v harrachovské sklárně vyrábějí? Je těžké sehnat do provozu mladé skláře? Čím je speciální tamní brusírna? Jak vznikl nápad založit u sklárny minipivovar? A je možné sklárnu navštívit? Poslechněte si záznam přímého přenosu.
Související
-
Pivovary Libereckého kraje: Pivovar Novosad
Minipivovar v Harrachově vznikal v těsném sousedství sklárny po roce 2000 a díky další myšlence majitele sklárny Františka Novosada se tam v pivu můžete i vykoupat.
-
Harrachovští skláři umí i zvony. Jeden osmikilový teď vyrobili pro holandské muzeum
Zvon ze skla vyrobili skláři z Harrachova pro zvonařské muzeum v holandském Astenu. Tam loni zvonař Petr Manoušek ulil i tři zvony pro harrachovský kostel.
-
Skláři z Křišťálového údolí
Před více než 300 lety se v údolích v Libereckém kraji zrodil český křišťál. Mistři skláři z něj začali vyrábět skleničky, lustry i šperky. Představujeme jejich příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.