Skláři z Křišťálového údolí

Před více než 300 lety se v údolích v Libereckém kraji zrodil český křišťál. Mistři skláři z něj začali vyrábět nápadité vázy, mísy, skleničky, lustry i šperky. A dělají je s obrovskou vášní a fortelem dodnes. Představujeme jejich příběhy.

Čtěte také

Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2022 Mezinárodním rokem skla. A čtvrtý srpnový týden roku 2022 se v celém Libereckém kraji konal velký festival skla s výstavami, ukázkami výroby, skleněnými instalacemi i setkáními se slavnými skláři. I Seriál týdne je věnovaný mistrům sklářského umění.

Mezi nejproslulejší skláře patří ti z rodiny Františka Halamy ze Železného Brodu. Zaměřují se na reliéfní sklo vyráběné pomocí unikátních kovových forem z 30. let 20. století.

Ve druhém díle seriálu se vypravíme do Nového Boru. Tam má sklárnu a muzeum uměleckého skla Petr Novotný a jeho synové, kteří zaměstnávají řadu šikovných sklářských mistrů.

Vezmeme vás i do harrachovské sklárny. Tu už skoro 30 let provozuje František Novosad, sklář a právník v jedné osobě. A není to jen sklárna, ale také minipivovar, muzeum skla a pivní lázně. Jak František Novosad řekl autorce seriálu Ivaně Bernáthové, učit sklářem se začal v 15 letech, a potom vystudoval střední sklářskou školu v Novém Boru.

A do Nového Boru se ještě jednou vrátíme. Tam teď žije a vytváří své unikátní plastiky z optického skla výtvarník Vladimir Klein. Znají ho milovníci originálních skleněných plastik po celém světě, hlavně v USA, Německu a Japonsku. A může se pochlubit tím, že studoval v ateliéru slavného sklářského designéra profesora Stanislava Libenského.

Skleněné plameňáky, mořské panny, divukrásné stromy a květiny a mnoho dalších výrobků foukaných ze skla vytváří už více než 40 let Karel Sobotka z Těpeř na Jablonecku. Stačí mu k tomu benzinový hořák, barevné skleněné trubičky a samozřejmě jeho řemeslný fortel. V posledním díle seriálu navštívíme dílničku v jeho rodinném domě.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?