Turnovské muzeum vystaví repliky šperků z hrobu germánského náčelníka. Teď je zkoumají na Šperkárně
Rozsáhlá výstava Muzea Českého ráje se v Turnově Na poslední cestě se v červnu dočká obohacení v podobě zápůjčky kopií šperků z hrobové výbavy germánského náčelníka. Repliky jsou momentálně v rukou odborníků na Vyšší odborné škole v Turnově.
„Ono to nejenom honosně vypadá, ale ono to i honosné je, protože to je úžasná kolekce padesáti kusů šperků a dalšího zdobení, které pocházejí z hrobové výbavy muže, nejspíše germánského náčelníka, krále. Jsou to všechno předměty buď vyrobené ze zlata, nebo minimálně tím zlatem plátované,“ představil novou kolekci ředitel Turnovského muzea Českého ráje Jan Prostředník, který exponáty přivezl z Brna.
Podle něj jde o velmi věrohodné technologické repliky historických artefaktů, k jejichž výrobě použili současní šperkaři původní kovy a kameny. Právě způsob jejich výroby nejvíc zajímá restaurátory z turnovské Šperkárny, jak se říká tamní Vyšší odborné škole. Ti mají kolekci prozatím zapůjčenou, v reportáži si můžete poslechnout, co na kopie šperků říká výtvarník Jaroslav Prášil.
Zapůjčené šperky budou na výstavě Na poslední cestě budou k vidění od 10. června.
Související
-
Když vystavená oprátka souvisí s historií vaší rodiny. To se stalo řediteli turnovského muzea
Při přípravě výstavy Na poslední cestě v turnovském muzeu našel ředitel muzea souvislost jednoho z exponátů s vlastní rodinnou historií.
-
Jan Prostředník - ředitel Muzea Českého ráje, kurátor sbírkových fondů archeologie
Nejen o životě pradávných obyvatel našeho kraje vypráví archeolog Jan Prostředník, který je novým ředitelem Muzea Českého ráje. Dozvíte se také, jaké má plány v tomto roce.
-
Jaroslav Prášil: Na šperkařské škole jsem si připadal jako v nebi
Jaroslav Prášil je dlouholetý pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Věnuje se restaurování kovových uměleckých předmětů i práci se zlatem a stříbrem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.