Trochu jsem čekal, že by se to mohlo povést, říká nadějný mladý cyklokrosař

6. říjen 2020

Třináctiletý Kryštof Bažant ovládl šampionát horských kol i úvodní dva závody cyklokrosového poháru. Dost důvodů pro to závodníka Sokolu Plavy představit.

Před devíti lety byl nedaleko od Tanvaldu založen nový cyklistický oddíl: Tělovýchovná jednota Sokol Plavy. Ve svých řadách má mladé závodníky. V této sezóně o sobě zatím nejvíc dává vědět třináctiletý Kryštof Bažant. Věnuje se horským kolům a cyklokrosu. V obou disciplínách nedává svým vrstevníkům moc šancí, aby ho porazili.

Vyhrál úvodní dva pohárové závody cyklokrosařů, v létě získal domácí titul na horských kolech. Bez problémů zvládl přechod z horských kol mezi cyklokrosaře. Dokázal vyhrát v kategorii starších žáků úvodní dva pohárové závody. Zaskočený svou nadvládou nebyl. „Trochu jsem čekal, že by se to mohlo povést, v létě jsme hodně trénovali, měli jsme soustředění,“ říká.

Kryštof Bažant s Michalem Bendou

Na závody ho doprovází tatínek Petr Bažant. Sám se věnoval atletice, hájil jablonecké barvy. Jako cyklista si vyzkoušel horská kola, maratony a také seriál Kolo pro život. Synovy úspěchy ho pochopitelně těší: „Jsem sám překvapený, kam to zatím Kryštof dotáhnul. V oddíle kolem Michala Bendy, který už nějakou dobu závodí v elitě, je nejúspěšnější,“ doplňuje.

V tréninku prý nic neošidí. Cyklistice dává všechno. „Kryštof je taký tvrdohlavý a docela cílevědomý, baví ho to od malička a zatím mu to nepřijde jako dřina. Závody jezdí od svých 5-6 let; začínali jsme na dětské bikovém poháru. Od žáků už to má nějaký cíl a nějakou pravidelnost,“ popisuje Petr Bažant.

Zatím doma nespřádají velké plány. Tuší, že ve třinácti letech je na ně dostatek času. „Důležité je, že se Kryštof vůbec něčemu smysluplnému věnuje. Bereme to tak, že důležité he vzdělání, Kryštof chodí v Jablonci na gymnázium,“ popisuje tatínek. A Kryštof ho doplňuje: „Jasnou představu ještě nemám, nevím, jestli se něco nezmění, jestli mě to ještě bude bavit, ale chtěl bych to dotáhnout někam dál.“

autoři: Pavel Petr , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...