Tisíce knih od 16. století po současnost. Druhý největší antikvariát v zemi je v Liberci
Milovníci starých knih či gramodesek jistě vědí, že si v antikvariátech přijdou na své. Do starosvětsky vypadající prodejny v Liberci se zašla podívat redaktorka Jana Švecová.
Liberecký antikvariát, druhý největší v České republice, má v nabídce tisíce knih od 16. století po současnost a nakupují je tam lidé, ať po internetu, či v kamenné prodejně, nejen od nás, ale i z dalekého Japonska.
Antikvariát je obrovský, za množství knih, které tam je, by se nemusela stydět opravdu velká městská knihovna. „Lišíme se hlavně množstvím knih, které prodáváme, máme tady kolem 170 000 knížek. Nakupujeme je po celé republice, výkupu věnujeme hodně času,“ popisuje majitel antikvariátu Ondřej Sanetrník.
Před zhruba 35 lety se v antikvariátech sháněly knížky, které buď vycházely nízkým nákladem, nebo se na ně stály každý „knižní“ čtvrtek fronty. A také takzvaná indexová literatura, Škvorecký, Kundera, Zahradníček, Deml.
„O zmíněné exilovky je stále zájem, to jsou stále velmi ceněná vydání, která vyšla u 68 Publishers, nebo o avantgardní obálky. Hodně se sbírají také staré dobrodružné knížky,“ potvrzuje antikvář.
V antikvariátu jsou k vidění a ke koupi i oblíbené verneovky. „Jsou většinou z počátku 20. století, ty vydával vesměs pan Vilímek, jsou většinou z roku 1905 až 1920,“ dodává. Antikvariát ale nabízí i skutečné unikáty. „Toto je kniha z roku 1509, takže opravdu starý tisk,“ ukazuje jeho kolega, antikvář Tomáš Dušek.
Antikváři nakupují ale i prodávají po celé republice, hlavně díky internetovému obchodu, a věrné zákazníky mají také v Japonsku a USA.
Které knížky zajímají zahraniční zákazníky nejvíc? Je mezi lidmi zájem o staré tiskoviny? A jaké další události zvednou zájem čtenářů o autora, nebo literární dílo? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Za půvabem podještědských krojů s historikem umění Jaroslavem Horáčkem
Téměř tři kilogramy vážící kniha nazvaná Podještědský lidový oděv v proměnách času nabízí unikátní pohled na vývoj lidového kroje právě v Podještědí.
-
Portrét města: Fotograf Petr Šimr vydává knihu „svých“ pohledů na Liberec
Desítky let fotografoval Petr Šimr město Liberec, jeho ulice, obyvatele i specifika. Podařilo se mu zachytit doslova paměť místa. Výběr fotografií vychází v knižní podobě.
-
Pozdravy z Českého ráje: Rozvoj turistiky za Rakousko-Uherska v knize Antonína Mojsla
Jak vypadal Český ráj na přelomu 19. a 20. století, kam se chodilo na nedělní výlety, i oblečení výletníků zachycuje v nové publikaci kromě textu na 200 dobových obrázků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka