Portrét města: Fotograf Petr Šimr vydává knihu „svých“ pohledů na Liberec
Desítky let fotografoval Petr Šimr město Liberec, jeho ulice, obyvatele i specifika. Podařilo se mu zachytit doslova paměť místa. Výběr fotografií nyní vychází v knižní podobě.
Čtěte také
Liberecký rodák Petr Šimr, patřící k výrazným osobnostem dokumentární fotografie, dokázal zachytit město neopakovatelným způsobem. Než se na začátku 90. let začal živit výhradně fotografováním, pracoval jako řidič autobusu v libereckém dopravním podniku, a také v Naivním divadle.
S divadlem se díky zájezdům dostal v dobách socialismu do ciziny a svébytným způsobem zachytil některé okamžiky i z Lille, Paříže nebo Berlína. Podle některých odborníků je jeho tvorba v republikovém měřítku neprávem opomíjená, přestože je srovnatelná s díly Karla Cudlína nebo Viktora Koláře. Důvodem může být i to, že těžištěm jeho tvorby po celá desetiletí zůstává Liberec.
Některé jeho fotografie vyšly v knižní podobě. Kniha se jmenuje Portrét města, je v ní přes 200 fotografií a spolu s autorem ji prolistoval redaktor Tomáš Mařas.
„Tuhle scénu, když jsem viděl, tak jsem neváhal ani dvě vteřiny, je to v Kostelní ulici, za zády mám kostel svatého Antonína,“ popisuje Petr Šimr snímek, na kterém paní popíjí ze šálku kávu, nebo čaj, a dvě postavy vzadu koukají na město.
Jak se Petr Šimr stal fotografem a jakou roli v tom hrál Jiří Jiroutek? Co o Petru Šimrovi říká kurátor Severočeského muzea Luděk Lukůvka?
Související
-
Schůzka u Sirek, kakao v mlíčňáku nebo pivo v Kotelně. Už nejdu do Ještědu
O tom, jak vznikala kniha fotografií dnes už neexistujícího fenoménu krajského města, přišel vyprávět její autor, fotograf Jiří Jiroutek.
-
Moje umělecké jméno vzniklo vlastně z recese, říká liberecký fotograf a tiskař Matyáš Gál
Zkušený fotograf, který fotí hudbu, portréty, krajinu a vydal působivý kalendář pro rok 2021 se starými lokomotivami, Matyáš Gál, byl hostem Dopoledne pod Ještědem.
-
Liberec žije lidmi vs. nehezký Liberec. Dvojí pohled na město pod Ještědem nabízí výstava
Dva muži ve městě. Tak se jmenuje nová výstava v liberecké Malé výstavní síni. Představuje černobílé snímky dvou tamních fotografů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.