Ornitolog Martin Pudil: Čápi nejsou věrni jeden druhému, to je omyl. Vracejí se na „svůj“ komín

S ornitologem ze Severočeského muzea v Liberci Martinem Pudilem si Pavel Kudrna povídal nejen o tom, jak dopadlo zimní sčítání ptactva v rámci akce Ptačí hodinka, jaká byla pro ptactvo letošní zima, a kteří ptáci se v tomto období vrací z teplých krajin.

Spousta ptáků letos asi doplatila na to, že zima byla ze začátku mírná a neodletěli…
Martin Pudil, ornitolog

S přípravou krmení pro ptáky poradil ornitolog Martin Pudil

Jaká byla letošní zima pro ptactvo? Jak dopadlo zimní sčítání ptáků, které druhy jsou u nás v zimě nejvíc vidět? Perou se ptáci, a kteří a proč? Pamatují si ptáci, kam se mají vrátit? Může si volně žijící pták zvyknout na přítomnost lidí? Kdo je v přírodě ptačím „uklízečem“? Ubývá ptákům přirozená potrava? Můžeme ptákům pomoct tím, že jim připravíme krmítka a co do nich nejlépe dát? A žere opravdu čáp žáby? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.