Tajemná i mystická místa: Po stopách šibenic, pranýřů a stínadel Libereckého kraje
Popraviště Český Dub
Ve starých mapách Českého Dubu jsou zakresleny hned dvě šibenice. Vydáme se k té vzdálenější, do Malého Dubu.
Justiční meč, oprava šibenic a hned dvě šibenice nás čekají při českodubské zastávce seriálu po stopách šibenic. Archeolog a ředitel Muzea Českého ráje v Turnově spolu s redaktorem Jaroslavem Hořením došli až do části Malý Dub. Šibenice se nacházela nad místem, kterému se dodnes říká „Na Spravedlnosti“.
Související
-
Proměny Liberce: Ožijí zanedbané části města pod Ještědem?
Ivana Bernáthová nastíní plány libereckého magistrátu a také hejtmanství na výstavbu na Perštýně a v areálu Textilany, náplavku i proměnu Papírového a Tržního náměstí.
-
Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů
Videoseriál Severočeského muzea představuje město Liberec z neobvyklého úhlu pohledu. Seriál komentovaných prohlídek navazuje na stejnojmennou výstavu v Severočeském muzeu.
-
Pohádky ukrývají spoustu mouder a dobrých rad. Mají i vědecký základ?
Je věrná přítelkyně Popelky, sova Rozárka, opravdu tak moudrá? Jakým lékem Lotrando pomohl nemocné Zubejdě? Jsou sušené kobylky lepší než pečená husa?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.