Symboly Velikonoc z krajiny pod Ještědem

Co znamená malované vajíčko, proč je základním tvarem obřadního pečiva kruh, jak se plete pomlázka, co patří do dobrého perníku a proč se světí kočičky i jídlo?

V seriálu týdne se budeme věnovat velikonočním zvykům a symbolům, pohanským i křesťanským. Ozdobíme vajíčka, upečeme jidáše i perníčky, upleteme pomlázku a posvětíme kočičky. Historií jarních svátků provází redaktor Jaroslav Hoření s etnoložkou Vladimírou Jakouběovou.

Mezi hlavní symboly Velikonoc patří vajíčka, na jejich zdobení se byli naši kolegové podívat v Kamenářském domě v Turnově.

Dalšími symboly jarních svátků jsou pak mazance, jidáše, zvířátka či koláče z kynutého těsta a jedním z nejznámějších je pomlázka. Tedy spletené proutí nejčastěji vrbové, které si každý muž či mládenec musel umět vyrobit sám.

Součástí obyčejů a symbolů Velikonoc býval také dar. Měl být výrazem vděčnosti nad Ježíšovým vzkříšením. Mezi dárky, kromě mazanců či vajíček, které dostávali i malí koledníci za pomlázku, patřil perník. Perníčky jsou s Velikonocemi spojené od 19. století, kdy se jejich pečení rozšířilo do domácností.

Velikonoce mají hlavně liturgickou podobu, jsou významným církevním svátkem. Redaktor Jaroslav Hoření navštívil pátera Jana Juchu z římskokatolické farnosti děkanství Železný Brod v kostele, kde se na Květnou neděli světí kočičky a na Bílou sobotu pokrmy.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?