„Neokoukaný“ cíl výletu? Cesta řemesel nedaleko Frýdlantu
Už jste byli u osady Poustka u Frýdlantu? Mají tam Cestu řemesel představující řemeslníky, kteří se podíleli na stavbě domu. Krátká, asi jen 150 metrů měřící naučná stezka vás zavede hluboko do minulosti mezi řemeslníky, kteří se kdysi podíleli na stavbě domu.
Nejde přitom o žádný smyšlený dům, ale o dům skutečný. Stojí v Poustce již 150 let a cestu k němu vytvořil autor myšlenky i většiny dřevěných soch Miroslav Novák jako stezku, která je podobenstvím mužského světa plného síly a svobodné tvůrčí energie.
Na Cestě řemesel v Poustce věnované příběhu domu našlo místo těchto osm řemeslníků: kameník, zedník, tesař, kolář, truhlář kovář, zahradník a hrnčíř. Cesta řemesel vznikala s radostí, a tak jsou její autoři Miroslav a Martina Novákovi rádi, když přináší radost i návštěvníkům. A kromě radosti i nějaké to poznání, čím jsou jednotlivá řemesla důležitá pro stavbu a zabydlení domu.
Na každém zastavení na Cestě řemesel stojí dřevěná socha, do které je vložen pro dané řemeslo charakteristický materiál nebo pomůcky. Kromě toho má každá socha i nějaký pohyblivý prvek a také kvíz.
Poslední zastavení na stezce věnované hrnčířství dovede návštěvníky až téměř k domu. Za plotem roste hrníčkovník. A od něj je to už jen kousek ke dveřím, na které stačí zaklepat. Pokud Novákovi zastihnete doma, můžete se nejen leccos o řemeslech dozvědět, ale i nahlédnout do hrnčířské dílny a galerie.
Související
-
Prozkoumejte geologické zajímavosti na naučné stezce Geopark Okrouhlá
V obci Okrouhlá vznikla malá kruhová naučná stezka s názvem Geopark Okrouhlá.
-
Nejkratší český tunel? Pekařova brána v Českém ráji
Nedaleko Vyskře se nachází stavba, která je ale uvnitř skály. Jmenuje se Mnich a roku 1914 do ní prorazili krátký tunel nazývaný Pekařova brána.
-
Ptačí orloj – nová rarita liberecké zoo. Viděli jste ho už?
Liberecká zoologická zahrada má zbrusu novou atrakci. Ptačí orloj. Místo apoštolů se v něm pohybují figurky ohrožených zpěvných ptáků z asijských tropů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.