Už je to jen koníček, museli jsme se nechat zaměstnat, končit ale nebudeme, slibuje turnovský švec

17. květen 2021

Ševcovské řemeslo nikdy nebylo na velké zbohatnutí. A to platí dodnes, kdy se člověk ševcovské dílny nahledá. Redaktor Jaroslav Hoření našel jednu v Turnově, a provozovatele Dušana Barchánka se ptal na dopady protiepidemických opatření.

Jsme v nouzovém režimu, když začnou chodit lidi, budeme znovu nabírat pracanty, jestli se ale bude zase zavírat, budeme to dál dělat jen jako hobby…
Dušan Barchánek, švec

Čtěte také

Zavírání a otevírání obchodů a služeb v rámci protiepidemických opatření se projevilo i v tak tradičním řemesle jako je ševcovina. Ševcovská dílna v Turnově se dostala na pokraj zavření a její fungování je pro zbylé dva nadšence spíš koníčkem než zdrojem živobytí.

Jak v reportáži také uslyšíte, ševci se nezabývají jen opravováním či upravováním bot a výrobků z kůže či koženky jako kabelky či peněženky, ale poradí si i moderními materiály a opraví batohy, kufry i trampolínu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová