Už je to jen koníček, museli jsme se nechat zaměstnat, končit ale nebudeme, slibuje turnovský švec

17. květen 2021

Ševcovské řemeslo nikdy nebylo na velké zbohatnutí. A to platí dodnes, kdy se člověk ševcovské dílny nahledá. Redaktor Jaroslav Hoření našel jednu v Turnově, a provozovatele Dušana Barchánka se ptal na dopady protiepidemických opatření.

Jsme v nouzovém režimu, když začnou chodit lidi, budeme znovu nabírat pracanty, jestli se ale bude zase zavírat, budeme to dál dělat jen jako hobby…
Dušan Barchánek, švec

Čtěte také

Zavírání a otevírání obchodů a služeb v rámci protiepidemických opatření se projevilo i v tak tradičním řemesle jako je ševcovina. Ševcovská dílna v Turnově se dostala na pokraj zavření a její fungování je pro zbylé dva nadšence spíš koníčkem než zdrojem živobytí.

Jak v reportáži také uslyšíte, ševci se nezabývají jen opravováním či upravováním bot a výrobků z kůže či koženky jako kabelky či peněženky, ale poradí si i moderními materiály a opraví batohy, kufry i trampolínu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.