Švancerův Dům politické výchovy v Liberci

V centru Liberce, v ulici 1. máje, stojí dům, který na první pohled neupoutá příliš pozornost kolemjdoucích. Neupoutá jí ani na druhý, třetí, či jakýkoliv další pohled. K tomu, abyste si domu začali všímat víc, je třeba znát jeho historii.

Autorem stavby vedle ČSOB na liberecké ulici 1. máje je architekt Pavel Švancer. Dům politické výchovy svému účelu nesloužil dlouho, stejně jako v přízemí domu zřízená prodejna politické literatury. Kdysi to byla velmi zdařilá stavba, která měla obklad z leštěné žuly, okna zasazená v leštěném kovu. Dnes, kvůli necitlivé rekonstrukci není z bývalé parády nic. Poměrně dobře je ale zachovalý interiér - dřevěné obklady stěn, leštěný kov a masivní kovové zábradlí na schodišti i leštěná žula.

Příběhem bývalého Domu politické výchovy v Liberci provedl redaktora Tomáše Mařase kurátor Sveročeského muzea v Liberci Luděk Lukuvka.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...