Švancerův Dům politické výchovy v Liberci
V centru Liberce, v ulici 1. máje, stojí dům, který na první pohled neupoutá příliš pozornost kolemjdoucích. Neupoutá jí ani na druhý, třetí, či jakýkoliv další pohled. K tomu, abyste si domu začali všímat víc, je třeba znát jeho historii.
Autorem stavby vedle ČSOB na liberecké ulici 1. máje je architekt Pavel Švancer. Dům politické výchovy svému účelu nesloužil dlouho, stejně jako v přízemí domu zřízená prodejna politické literatury. Kdysi to byla velmi zdařilá stavba, která měla obklad z leštěné žuly, okna zasazená v leštěném kovu. Dnes, kvůli necitlivé rekonstrukci není z bývalé parády nic. Poměrně dobře je ale zachovalý interiér - dřevěné obklady stěn, leštěný kov a masivní kovové zábradlí na schodišti i leštěná žula.
Příběhem bývalého Domu politické výchovy v Liberci provedl redaktora Tomáše Mařase kurátor Sveročeského muzea v Liberci Luděk Lukuvka.
Související
-
Liberecká postmoderna – architekt Pavel Švancer
Liberec je charakteristický pestrou směsí architektonických stylů. K tomu nedávnému patří i architektura předrevolučních let socialistické doby.
-
Stavba mladá, ale výjimečná: Liberecký plavecký bazén
Do roku 1984 měli Liberečané možnost zaplavat si pod střechou pouze v bývalých Císařských lázních. Ve zmiňovaném roce 1984 pak byl zkolaudován nový plavecký bazén.
-
Místo klíčku čip, společné šatny a bar. Městský bazén v Liberci čeká přestavba. Jak bude vypadat?
Náročná oprava změní interiér bazénu, jiný bude vstup, šatny a další zázemí. Více projekt představí redaktorka Jana Pšeničková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.