Stavba mladá, ale výjimečná: Liberecký plavecký bazén

Do roku 1984 měli Liberečané možnost zaplavat si pod střechou pouze v bývalých Císařských lázních. Ve zmiňovaném roce 1984 pak byl zkolaudován nový plavecký bazén na Tržním náměstí. 

Na projektu městského plaveckého bazénu začal architekt Pavel Švancer pracovat už v 60. letech 20. století. Za to, že se stavět začalo až o dvě desítky let později, mohl nejspíš nedostatek peněz.

Do dnešních dnů se zachovala i většina původního interiéru; obklady, lavice ve foyeru nebo židle v bazénové restauraci. V době výstavby použil architekt tehdy netradiční materiály a na míru vyrobené součásti. Příkladem jsou třeba nerezová zábradlí, které vyráběla firma z Hradce Králové zaměřující se na výrobu nádrží na vaření piva.

Průvodcem po plaveckém bazénu byl Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.