Studium, přednášky, zápočty... Studentům TULky pomůže zvládat stres projekt Nevypusť duši
Vysokoškolské studium může být spojené s poměrně velkým stresem. Na přírodovědně-humanitní fakultě liberecké univerzity se proto rozhodli, že studentům s tím, aby si udrželi psychickou pohodu, pomůžou.
Studentům Technické univerzity v Liberci pomůže organizace Nevypusť duši. Poradí, jak pečovat o duševní zdraví, organizovat si čas a najít rovnováhu mezi školou a volným časem.
Studenti vysokých škol totiž musí skloubit a zvládnout studium, přednášky, zápočty a další povinnosti. A to všechno je samozřejmě spojené s poměrně velkým stresem. Studenti si tak musí dávat pozor, aby si udrželi duševní pohodu.
Přírodovědně-humanitní fakulta liberecké technické univerzity plánuje, že se na duševní zdraví studentů zaměří a případným negativním stavům bude předcházet. Uspořádala proto setkání s organizací Nevypusť duši.
„Hodně aktuální je teď téma syndromu vyhoření. Spousta lidí si neuvědomí, že i studenti mohou vyhořet. A také jsou to úzkosti… Navíc, se stále setkáváme s přesvědčením, že dnešní mladí jsou v něčem slabší, přitom to tak není. To pramení z neinformovanosti a z toho, že o tomto problému se začínáme bavit až v posledních 6, 7 letech…,“ popisuje Dominika Červenková, lektorka programu Nevypusť duši.
„Jde o to, aby se lidé nebáli na pomoc obrátit, aby to nedošlo až do bodu, kdy jde třeba o život. Je dobré vědět, že existují například krizové linky, které můžou být záchytnou službou do doby, než se člověk dostane k odborné pomoci,“ komentuje fakt, že jsou dlouhé čekací doby na objednání se k odborníkovi. „Spousta studentů také neví, že jsou vysokoškolské poradny, kde je čekací doba mnohem kratší,“ dodává.
Jak se na projekt Nevypusť duši dívají sami studenti a jak jeho důležitost vnímají profesoři liberecké univerzity? Poslechněte si reportáž Tomáše Mařase.
Související
-
S psychologem: Válka rozděluje lidi na popírače, panikáře a realisty. Jak si udržet zdravý rozum?
Obavy z covidové epidemie se změnily ve strach z války, který má dopad na psychiku, zejména starších lidí a dětí. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl psycholog Petr Moos.
-
Smutek, nechuť cokoliv dělat, strach, co bude dál. Psychické problémy dětí sílí
S Janou Hlavovou, ředitelkou pedagogicko-psychologické poradny, si o tom, proč bychom měli s dětmi o jejich problémech mluvit, a kdy vyhledat pomoc, povídal Pavel Kudrna.
-
Linka důvěry v Liberci oslavila 30 let. Komu pomáhá a jak
Za 30 let přijali pracovníci liberecké Linky důvěry přes 150 tisíc volajících, v průměru 5 000 kontaktů ročně. Služba je k dispozici prostřednictvím telefonu nebo e-mailu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery
-
Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý
-
Koupání ve světlech reflektorů. V Dubaji zřizují noční pláže, plavčíci mají dalekohledy pro vidění ve tmě
-
Na konkurz do StarDance si vzal žebřík. ‚Byli v šoku, ale zafungovalo to‘, vzpomíná Marek Zelinka