Strossova vila v liberecké Husově ulici jako loď brázdící řeku Nil
Jejím architektem byl Thilo Schoder, a podle dostupných informaci je to jeho jediná stavba na českém území. Strossova vila v Liberci směle snese srovnání s ikonickou brněnskou vilou Tugendhat.
Architekt Thilo Schoder v první čtvrtině 20. století vytvořil neobvyklou stavbu, která se stylově řadí nejen mezi art deco a expresionismus, ale také k organické architektuře. Schoder nakonec zakotvil v Norsku, kde stále pracoval až do své smrti v roce 1979.
Vilu v Liberci nechal postavit továrník Franz Stross a měla připomínat Egypt, kde žil a pracoval, než odešel před tamními nepokoji. Stavba zvenku i zevnitř evokuje loď plující po Nilu. Dramatický příběh má nejen samotná vila, ale především její původní obyvatelé, stejně jako její architekt.
Redaktora Tomáše Mařase stavbou, která ve svých zdech skrývá několik příběhů, provedl kurátor Severočeského muzea v Liberci Luděk Lukuvka.
Související
-
Minulost a budoucnost areálu libereckých tiskáren
Třetí díl seriálu o architektuře města Liberce představuje zajímavou historii areálu libereckých tiskáren, jeho současnost, ale i výhledy do budoucnosti.
-
Nejstarší dům ve městě pod Ještědem
I zdánlivě obyčejná chalupa, kterou denně míjíme při cestách městem, může přinést překvapení.
-
Liberecký Papírák. Periferie v centru města s vlastním geniem loci
Papírové náměstí v dolním centru Liberce a jeho přilehlé okolí je jedním z posledních míst v Liberci, které nepohltil developerský moloch posledních let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.