Slavnosti svijanského piva se inspirovaly německým Oktoberfestem

16. říjen 2017
Pivní slavnosti (ilustrační foto)

Tři hudební pódia a na nich Dymytry, Argema, Eva Pilarová, Dixielend Band a další kapely. K tomu 160 píp se všemi moky svijanského pivovaru. Ve zkratce – takové budou 28. Slavnosti svijanského piva, které proběhnou zítra – v sobotu 15. července ve Svijanském Újezdu. A tam to také všechno v roce 1990 začalo. Ale v mnohem skromnějších podmínkách než dnes.

Nápad pořádat u nás pivní slavnosti se zrodil v hlavě sládka, ředitele a především zachránce svijanského pivovaru Františka Horáka. Inspiroval se na legendárním německým Oktoberfestem. „Takový velký stan jako oni jsme neměli ve Svijanech ani místo. Ale byl jsem tam s klukama ze Svijanského Újezdu a ti mi říkali, že bychom to mohli upéct tam. A tak jsme to tam udělali,“ vzpomíná Horák na začátky slavností svijanského piva.

Dvě pípy na 1200 lidí. Tak začínaly Slavnosti svijanského piva v roce 1990

K dispozici bylo jen jedno podium u koupaliště a pár zkušeností z pořádání zábav. „Točili jsme jen na dvě pípy a strašně to pěnilo. Na pivo byly padesátimetrové a možná i delší fronty,“ upřesňuje Horák. I tak přišlo 1200 lidí. Jedním z lákadel na slavnosti byl ohňostroj. Ten obstarávali vojáci střelbou raket. Uplatnění našli i polní kuchyně – servíroval se guláš, ale i horké párky.

Po prvních letech se slavnosti začaly rozšiřovat, chodilo pět, deset a dokonce i patnáct tisíc lidí. Tuto sobotu během 28. Slavností svijanského piva čeká návštěvníky pořádná nálož zlatavého moku i muziky. Začíná se ve 13 hodin, a pokud byste si chtěli od pivních slavností přes den na chvíli odpočinout, tak se zastavte na nedalekém zámku Svijany, který nedávno oslavil rok od svého zpřístupnění veřejnosti. Kompletní program slavností najdete na webových stránkách pořadatele.

Oktoberfest (ilustr. foto)