Barbora Špotáková: Jablonec je pro mě srdeční záležitost

5. listopad 2017
Koktejl

Už je to třicet pět let, co se v Jablonci narodila Barbora Špotáková. Na severu také zvládla první sportovní krůčky a do rodného města se vždy ráda vrací, přestože je členkou armádního sportovního centra pražské Dukly. Naposledy v roli ambasadorky o víkendu otevírala mítink Jablonecká hala. A Barbora mohla zavzpomínat na své atletické začátky.

„Jako malou holku mě fascinovalo, když tady skákali o tyči. Vyhnali nás z doskočiště, protože tam se většinou točil roj dětí včetně mě. Pamatuju si tu atmosféru, jak to tu žilo,“ vrátila se do minulosti držitelka světového rekordu v hodu oštěpem a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. Ani po letech na Jablonec nedá dopustit. „Jablonec, to je moje rodný město, kde jsem vyrůstala, začala jsem dělat atletiku a pořád se sem ráda vracím, je to pro mě srdeční záležitost. Krásný sportovní město.“

Možná před Jabloneckou halou dokonce přemýšlela o tom, že by si vyzkoušela některou pro ni neobvyklou disciplínu. Nakonec si závody užívala jen v hledišti. „Vzhledem k tomu, že ještě pořád chci v létě dobře závodit, bylo by to riskantní. Nemůžu si dovolit další zranění.“

Barbora Špotáková

Přípravu na sezónu začala v listopadu

Na sever Čech přijela po soustředění v Nymburce, kde její tělo dostalo zabrat. „Jsem hezky unavená a mám pocit dobře odvedené práce. Moc často nemám šanci vidět halové závody, tak když jsem byla pozvaná sem, moc jsem neváhala,“ popisuje oštěpařka. S tréninkem na novou sezónu začala v listopadu. Do Nymburka se ještě stoprocentně vrátí. Vydá se i na Kanárské ostrovy. Ví už také termín prvních letošních závodů. „Nový rok se zlomí a hned se plní kalendáře. První závod je 27. května,“ říká.

MS v Londýně 2017

Vrcholem sezóny bude mistrovství světa v Londýně. A stejně důležité bude i rozhodnutí, jestli ještě v kariéře pokračovat. „Teď v zimě je to náročný, ale pak v létě, když se daří, říkám si, že to chci ještě zažít. Hodnotím až na podzim, v zimě se radši neptat. Pro oštěpaře je příprava strašně dlouhá,“ uzavírá s úsměvem Špotáková.

autoři: ppe , Jaroslava Mannová | zdroj: Český rozhlas Liberec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?