Spíte špatně? Ujasněte si smysl života

26. leden 2018
Koktejl

Nespí se vám dobře? Může to být tím, že necítíte, že váš život má smysl. Alespoň to vyplývá z vědecké studie, kterou publikoval časopis Sleep Science and Practice. Podle ní lidé ve vyšším věku spí lépe, pokud znají směřování svého života a má pro ně smysl.

Vědci zkoumali spánek 823 lidí ve věku od šedesáti do sta let a porovnávali ho s jejich přesvědčením, zda jejich život má smysl. Vyšlo jim, že ti, kteří svůj smysl života znají, obecně spí lépe a méně trpí i různými poruchami spánku jako je spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou.


Lidé trpící tímto syndromem s anglickou zkratkou RLS zjednodušeně řečeno cítí nepříjemné pocity v nohou, které lze uklidnit jen pohybem, což jim komplikuje usínání. Při spánkové apnoi zase lidé při chrápání přestávají dýchat, což vede k opakovanému částečnému probouzení. To pak vede k celkové únavě a dalším zdravotním komplikacím.

A jak se ve výzkumu ukázalo, obě tyto poruchy se podle výzkumu vyskytují méně často u lidí, kteří mají dojem, že jejich život má smysl. Rozdíl v obou případech je přes 50 procent.

Cítím se dobře při pomyšlení na svou minulost i budoucnost

Pro zjištění, jestli testovaní lidé znají smysl svého života, vědci použili upravený dotazník „osobní pohody“ od psycholožky Carol Ryffové a sociologa a psychologa Coreyho Keyese. V něm se respondenti na škále rozhodují, nad různými tvrzeními jako: „Cítím se dobře, když pomyslím na to, co jsem v minulosti udělal a co mě čeká v budoucnosti.“ Podrobnosti čtěte na zpravodajském portálu Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.

S uklidněním mysli před spaním, a tím pádem i lepším spánkem, nám může pomoci i relaxačně-meditační hudba.

autor: luc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...