Liberec je pro mě startem, odcházelo se mi nelehko, říká Iva Janžurová

19. květen 2018
Koktejl

Známá česká herečka Iva Janžurová slaví narozeniny a Český rozhlas Liberec jí po telefonu popřál vše nejlepší. Svůj herecký um předvedla herečka ve více než dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Začínala v divadle F. X. Šaldy, později se stala členkou Divadla na Vinohradech a více než dvacet let působila v Národním divadle. Jak vzpomíná na své divadelní začátky v Liberci?

„Nedávno jsem byla v Liberci na akci lidí, kteří zachraňují kino Varšava. Tam jsem zavzpomínala, jak jsem bydlela na Vavřincově vrchu, měla to kousek do divadla,“ říká herečka.

Na dny strávené ve městě pod Ještědem vzpomíná s láskou. „Divadelní sezóna v Liberci pro mě byla úžasná, plná práce, krásných rolí, odcházelo se mi odtud velmi nelehko. Liberec je pro mě samozřejmě startem, nikdy na to nezapomenu a všechny vzpomínky si uchovávám svěží,“ doplňuje Janžurová.

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Iva Janžurová (Cena prezidenta MFF KV za mimořádný přínos české kinematografii)
autor: Tomáš Beneš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.