Skialpinisté na sjezdovkách ohrožují sebe i ostatní lyžaře. Areály v Libereckém kraji zpřísňují pravidla
Skialpinismus se v Česku v posledních letech rozmohl. Sportovci na lyžích ale často chodí v protisměru na sjezdovkách. Jim i dalším lyžařům tak hrozí nebezpečí. Vlekaři už kvůli tomu zavádějí opatření.
Čtěte také
Chodí na sjezdovkách v protisměru, nebo kříží cestu rolbám. Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů. Skialpinismus je sport, díky kterému se lyžař dostane i na méně přístupná místa díky výstupovým pásům. Často ale chodí i tam, kde nemají. Například ve středisku v krkonošské Rokytnici nad Jizerou už mají na sjezdovku kvůli bezpečnosti omezený vstup.
„Je to taková další forma výletu, v zimě ve sněhu, kdy si to vlastně spojíte i s jízdou z toho kopce a je to moc fajn,“ popisuje Nela Flašinová, zkušená lyžařka, která vyzkoušela i skialpinismus v zahraničí.
„Když si můžu vybrat, tak si spíš vybírám turistické trasy. Ale i dělám to, že před prací ráno v šest vyjedu na Skalku (na Ještědu v Liberci, poz. red.), vyběhnu si na sjezdovku a pak ji sjedu, ale to je právě proto, že tam nejsou lidi,“ odpovídá na otázku, zda preferuje místa, kde nejsou lidé, nebo sjezdovky.
V době, kdy je sjezdovka ještě pro veřejnost zavřená, se na ní často pohybuje rolba, zakotvená na kovovém laně, které může být pro lyžaře neviditelné, a při nárazu velmi nebezpečné. „Když tady skilpinista pojede, a pojede rychle, tak to lano ho může v podstatě v té rychlosti jeho vlastní vahou rozpůlit,“ upozorňuje rolbař areálu v Rokytnici nad Jizerou Jaroslav Senteš.
„Největší problém je v nočních hodinách, kdy projíždějící skialpinisté nejenže ničí práci rolbařů, ale jezdí mezi hydranty a sněžnými děly, kde jsou natažené hadice s tlakovou vodou a vysokým napětím,“ dodává.
Skialpinistovi, který jde za provozu proti proudu sjezdovky, hrozí také srážka s jiným lyžařem „Řada z těchto lidí je schopna odpočívat a zastavit za hranou, kam lyžař, který jede z vrchu, nemá možnost dohlédnout. Zároveň jsou skialpinisté schopni jít nahoru v hloučku, mít puštěné na volno psy, častokrát lidé stoupají a mají za sebou upevněný kočárek, jdou s dítětem uprostřed sjezdovky,“ přidává své zkušenosti ředitel střediska Rokytnice nad Jizerou Filip Braun.
Proto je v areálu Rokytnice vstup skialpinistů na sjezdové tratě zakázaný, stejně jako ve středisku na Tanvaldském Špičáku, v Hraběticích, nebo v Bedřichově. Na Ještědu mají skialpinisté povoleno stoupat po okraji sjezdovky.
Související
-
Ledy tají. Bruslaři už mají většinou utrum, otužilcům pokračuje hlavní sezóna
S teplejším počasím přichází obleva. Donedávna zamrzlé rybníky a nádrže tak můžou být velmi nebezpečné. Vrstva ledu je tenká a může se propadnout.
-
Dopravním kolapsům v jizerskohorském Bedřichově má zamezit nový informační systém
Řidiči mířící do jizerskohorského Bedřichova by už nemuseli stát v kolonách. Kde v obci zaparkovat, se dozvědí už před obcí, díky novému informačnímu systému.
-
Pamatujeme si lezení na strom. Bouldering je derivace toho pohybu, říká zakladatel lezeckého klubu
Bouldering je vlastně zcela přirozená forma lezení. Disciplína, kterou u nás asi nejvíc proslavil Adam Ondra, se dá dělat zcela amatérsky, bez vybavení, bez obav.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonomika se vrátila na předkrizovou úroveň. Máme na víc, ale záleží na Německu, míní náměstek Holub
-
Jako když se postaví pomník. Někdo si zvykne, někdo ne, říká k nové slovenské hymně hudebník
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Fico pohrozil Kyjevu zastavením dodávek elektřiny. Ukrajinský energetický expert to považuje za směšné