Ledy tají. Bruslaři už mají většinou utrum, otužilcům pokračuje hlavní sezóna
S teplejším počasím přichází obleva. Donedávna zamrzlé rybníky a nádrže tak můžou být velmi nebezpečné. Vrstva ledu je tenká a může se propadnout.
Rady pro bruslaře
Podle hasičů je vstup na zamrzlou vodní plochu do jisté míry vždy nebezpečný. Před vstupem na led by se lidé podle jejich rad měli vždy přesvědčit, jestli je dostatečně silný. Tloušťka ledu by měla být alespoň 20 centimetrů, jeho sílu je dobré vyzkoušet dupnutím. Případní bruslaři by také měli dbát rad správců nádrží, třeba varovných cedulí. Na větších vodních plochách už v těchto dnech souvislá vrstva ledu není, může ale stále být na některých rybnících nebo požárních nádržích.
Rady pro začínající otužilce
Zájemcům o zimní koupání doporučuje zkušený otužilec Tomáš Prokop, aby si kontakt se studenou vodou nejprve vyzkoušeli doma. Třeba si po klasické teplé sprše zkusili dát na chvíli studenou a na chlad si zvykali. Postupně by pak měli sprchování studenou vodou prodlužovat a teprve později by měli vyzkoušet otužování v přírodě.
Kde se otužovat
Otužilci mají v Libereckém kraji několik připravených míst. Jedno z nich je například u jablonecké přehrady, u bývalých Slunečních lázní. Tam zájemci najdou u vody stan, kde jsou háčky a lavička. Do vody se tam dá vlézt po kovovém žebříku.
Lidé se ale můžou otužovat třeba i na Lesním koupališti v libereckých Lidových sadech. V zamrzlé nádrži jsou vykopaná dvě místa, kam se můžou pohodlně ponořit. Na kovových schůdcích je i teploměr, kde si můžou ověřit, jakou má voda teplotu. Otužilci jezdí i na koupaliště v libereckých Kateřinkách.
Související
-
Hasiči radí: Jak poznat, že led je dostatečně silný a co dělat, když se pod námi proboří?
Mrazivé počasí přilákalo na zamrzlé vodní plochy bruslaře i pěší. Co ale dělat, když se led proboří? Zjišťovala Jana Švecová.
-
Chvála otužování: Otužilec Petr Vobořil chodí k jablonecké přehradě z domova v županu
Zvyšuje imunitu, přispívá k psychické pohodě, zlepšuje tělesnou zdatnost; to vše se říká o otužování. Jak připomene otužilec Petr Vobořil, musí se začínat postupně.
-
Nejvíc hlasů v participativním rozpočtu města Liberce získalo Lesní koupaliště v Lidových Sadech
Na výstavbu nové plovárny dá město 2 miliony korun, celkem jich mezi úspěšné projekty rozdělí 8. Do ankety se zapojilo 3 723 Liberečanů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.