Pamatujeme si lezení na strom, nebo přes plot. Bouldering je derivace toho pohybu, říká zakladatel lezeckého klubu

Jít si zacvičit nemusí nutně znamenat jít do fitka, nebo tělocvičny. Stále větší oblibě se těší bouldering, což je vlastně zcela přirozená forma lezení. Disciplína, kterou u nás asi nejvíc proslavil Adam Ondra, se dá dělat zcela amatérsky, bez vybavení, bez obav.

Čtěte také

Prověření celého těla, získání síly a navíc zábava, to je bouldering. Relativně mladý sport, který ale vychází z toho, co všichni známe, a tak je vhodný pro každého, kdo se chce hýbat, jak vysvětlil a ukázal Marek Klíma, místopředseda Českého horolezeckého svazu a zakladatel libereckého boulderingového klubu.

„Bouldering je přirozená forma pohybu vzhůru, lezení v té nejzákladnější a nejsurovější podobě. Je to forma sportu, disciplína, sportovní lezení. Mimo bouldering je ještě lezení na obtížnost, lezení na rychlost, všechny tři jsou už olympijské disciplíny,“ vysvětluje Marek Klíma.

„Mnozí z nás pamatují lezení na strom, lezení přes plot, nebo na zídku, bouldering je čistá derivace tohoto pohybu,“ dodává.

Podle toho, jak jsou vybavení návštěvníci arény, žádné příliš speciální nářadí k lezení potřeba není.

„Není potřeba vůbec nic a hlavně není potřeba obava. Ta pohybová aktivita je natolik přirozená a intuitivní, že pokud člověk má rád aktivní pohyb, je to přesně pro něj,“ potvrzuje Marek Klíma.

„Komplexní cvičení celého těla a jinak není potřeba vůbec nic. Dobrou náladu. Tady člověk není s partnerem na laně, tady je to velmi společenská, komunitní záležitost a lidi si vyměňují poznatky, radí si, hecují se navzájem. Mladí, staří dámy, pánové, všichni dohromady,“ říká ještě.

Jak s boulderingem začít? Jak často ho provozovat? A jaký je největší přínos tohoto sportu? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související