Síla bylinek

Síla bylinek: Sedmikráska

Každý den bychom měli sníst alespoň tři kvítka sedmikrásky. Proč, to prozradí v tomto díle seriálu bylinkářka Dana Stříbrná.

Když se na jaře na louce objevily sedmikrásky, tak značily, kolik broučků tuhou zimu nepřežilo. Možná, že se vám také v jarním období při pohledu na tuto půvabnou rostlinu vybaví známá kniha Broučci od Jana Karafiáta. My se s bylinkářkou Danou Stříbrnou spíše zaměříme na léčivé schopnosti této drobné bylinky, kterou také známe pod názvem chudobka.

Říká se také, že první tři sedmikrásky, které na jaře najdete, jsou mnohem léčivější než ty pozdější. A co také stojí za připomenutí je to, že chudobku můžete využít pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí. Stačí rozemnout čerstvý list a čerstvou šťávou potírat postižené místo, nebo rozmačkaný list na ránu jen přiložit.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.