Cesta vlakem po hřbitovech i za osobními traumaty. Jaroslav Rudiš představil svůj první román v němčině

3. listopad 2021

Winterbergova poslední cesta je název prvního německy psaného románu Jaroslava Rudiše. Autor v něm bere čtenáře na napínavou cestu vlakem po středoevropských bojištích, hřbitovech i za osobními traumaty. Jednou ze zastávek hlavního hrdiny je také Liberec, ke kterému má autor osobní vztah.

Právě v Liberci knihu, která vyšla nedávno i v češtině pod názvem Winterbergova poslední cesta, spisovatel Jaroslav Rudiš představil. 2. listopadu z ní v Krajské vědecké knihovně sám četl za hudebního doprovodu Jiřího Hradila.

Jaroslav Rudiš četl za hudebního doprovodu Jiřího Hradila

„Je to cesta zmizelou zemí, naší minulosti a možná i naší přítomností. Já podobně jako Winterberg věřím na to, že ta minulost je všude kolem nás, že je i v nás, že si ji dál neseme ve svých příbězích, ve svých rodinách, ve svém okolí, že to je všude kolem nás,“ říká k obsahu knihy Jaroslav Rudiš. A dodává, že kniha není jen o středoevropských bojištích, hřbitovech a cestě, kde jedno zastavení patří i Liberci, ale také o lásce.

Čtěte také

Román Winterbergova poslední cesta je prvním románem, který Jaroslav Rudiš napsal v němčině. „Byl jsem inspirovaný příběhem jednoho mého kamaráda, který mě přivedl na tu myšlenku, vyrazit s bedekrem z roku 1913 z Berlína do Sarajeva, tou bývalou monarchii,“ popisuje. „Už jsem napsal dvě rozhlasové hry s mým německým kamarádem Martinem Beckerem pro německý rozhlas, spolu jsme napsali divadelní hru v češtině a v němčině, a napsal jsem i nějaké články do novin takové literární eseje, nebo malé povídky,“ říká.

„Ale tohle samozřejmě je něco jiného, to je moje paradoxně největší kniha, nejrozsáhlejší, nejepičtější. V němčině má 540 stran a v češtině 440 a nějak to přirozeně ze mě vyběhlo, já jsem nad tím ani moc nepřemýšlel, samo se to začalo psát německy,“ zamýšlí se autor.

Scénické čtení v liberecké Krajské vědecké knihovně doprovázel na klávesy Jiří Hradil, člen kapely Tata Bojs, Lesní zvěř a Kafka Band.

Proč se hlavní ženská postava a Winterbergova bývalá láska jmenuje Lenka? Jak často se Jaroslav Rudiš vrací do Liberce a do Lomnice nad Popelkou? Jaká další kniha mu nedávno v Německu vyšla a co chystá do budoucna? Poslechněte si reportáž Tomáše Mařase.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související