Cesta vlakem po hřbitovech i za osobními traumaty. Jaroslav Rudiš představil svůj první román v němčině
Winterbergova poslední cesta je název prvního německy psaného románu Jaroslava Rudiše. Autor v něm bere čtenáře na napínavou cestu vlakem po středoevropských bojištích, hřbitovech i za osobními traumaty. Jednou ze zastávek hlavního hrdiny je také Liberec, ke kterému má autor osobní vztah.
Právě v Liberci knihu, která vyšla nedávno i v češtině pod názvem Winterbergova poslední cesta, spisovatel Jaroslav Rudiš představil. 2. listopadu z ní v Krajské vědecké knihovně sám četl za hudebního doprovodu Jiřího Hradila.
„Je to cesta zmizelou zemí, naší minulosti a možná i naší přítomností. Já podobně jako Winterberg věřím na to, že ta minulost je všude kolem nás, že je i v nás, že si ji dál neseme ve svých příbězích, ve svých rodinách, ve svém okolí, že to je všude kolem nás,“ říká k obsahu knihy Jaroslav Rudiš. A dodává, že kniha není jen o středoevropských bojištích, hřbitovech a cestě, kde jedno zastavení patří i Liberci, ale také o lásce.
Čtěte také
Román Winterbergova poslední cesta je prvním románem, který Jaroslav Rudiš napsal v němčině. „Byl jsem inspirovaný příběhem jednoho mého kamaráda, který mě přivedl na tu myšlenku, vyrazit s bedekrem z roku 1913 z Berlína do Sarajeva, tou bývalou monarchii,“ popisuje. „Už jsem napsal dvě rozhlasové hry s mým německým kamarádem Martinem Beckerem pro německý rozhlas, spolu jsme napsali divadelní hru v češtině a v němčině, a napsal jsem i nějaké články do novin takové literární eseje, nebo malé povídky,“ říká.
„Ale tohle samozřejmě je něco jiného, to je moje paradoxně největší kniha, nejrozsáhlejší, nejepičtější. V němčině má 540 stran a v češtině 440 a nějak to přirozeně ze mě vyběhlo, já jsem nad tím ani moc nepřemýšlel, samo se to začalo psát německy,“ zamýšlí se autor.
Scénické čtení v liberecké Krajské vědecké knihovně doprovázel na klávesy Jiří Hradil, člen kapely Tata Bojs, Lesní zvěř a Kafka Band.
Proč se hlavní ženská postava a Winterbergova bývalá láska jmenuje Lenka? Jak často se Jaroslav Rudiš vrací do Liberce a do Lomnice nad Popelkou? Jaká další kniha mu nedávno v Německu vyšla a co chystá do budoucna? Poslechněte si reportáž Tomáše Mařase.
Související
-
Dílny, besedy i úniková hra. V Liberci začíná Festival dětského čtenářství, patronem je Jiří Žáček
Město Liberec hostí od 3. listopadu Festival dětského čtenářství. Akce navazuje na někdejší Veletrh dětské knihy. Co všechno nabídne, zjistila redaktorka Jana Švecová.
-
Osobnosti Libereckého kraje: Spisovatel Jaroslav Rudiš
Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Alois Nebel. To je jen stručný výčet děl spisovatele, který se narodil v Turnově a studoval mimo jiné na liberecké univerzitě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.