Industriální klenot Liberce, vratislavickou Zauhlovačku můžete poznat blíž díky výstavě

21. leden 2019 12:37

V libereckém knihkupectví Fryč představuje spolek AvantgArt svou činnost i historii vratislavické vodárenské a zauhlovací věže, tzv. Zauhlovačky – na nové výstavě.

„Vodárenská a zauhlovací věž ve Vratislavicích je pravděpodobně největší technickou dominantou celého Liberce, nejvýraznější stavba industriálu,“ říká Ivan Rous, liberecký odborník na industriální stavby. „U industriálu je moc důležité, aby se toho někdo chytil a kopal za to, to je pro každou starou továrnu to nejdůležitější,“ dodává.

Z výstavy v libereckém knihkupectví. Na snímku foto interiérů Zauhlovačky v době, než tam začali pracovat dobrovolníci

Hlavou celého spolku AvantgArt, který o vodárenskou a zauhlovací věž pečuje, je Jitka Jakubičková, ta je i spoluautorkou výstavy. „Na výstavě jsme se snažili dát od každého trochu – je tam záznam dobrovolníků, kteří chodili pomáhat, fotografie z věže, než jsme ji začali vyklízet i předměty, které jsme posbírali po areálu,“ popisuje Jakubičková.

Nad bývalým areálem továrny na koberce se v libereckých Vratislavicích tyčí majestátní, téměř šedesát metrů vysoká zauhlovací věž. Navrhl ji architekt Leopold Bauer a nechal ji postavit továřník Ignaz Ginzkey. Elegantní třípatrová budova s prosklenou vyhlídkou svému účelu sloužila ale jen do roku 1970, kdy při výrobě elektriky uhlí vystřídal mazut. Následně z ní bylo skladiště. Proto si ji od současných majitelů – firmy Intex pronajal za symbolickou částku spolek nadšenců. Plánují v ní vytvořit kulturní a společenské centrum.

Nadšenci začali s úklidem zauhlovací věže ve Vratislavicích nad Nisou. Vznikne tam kulturní centrum

Zauhlovací a vodárenská věž ve Vratislavicích nad Nisou. Spolek AvantgArt jí chce proměnit v kulturní centrum Zauhlovačka

Zauhlovací a vodárenská věž v areálu Intexu v libereckých Vratislavicích nad Nisou se po letech úsilí stala kulturní památkou. Ochrany se dočkala i přilehlá kotelna s elektrárnou a silničním mostem přes Lužickou Nisu. Spolek AvantgArt chce věž proměnit v kulturní centrum Zauhlovačka. A pořádá brigády. Na tu první přišlo dvacet dobrovolníků.

Na vernisáž výstavy se přišli podívat i pamětníci. Mezi nimi Otakar Oraný: „V roce 1956 jsem nastoupil. Vysávalo se uhlí a rozváděla voda, pamatuji objekt v plné funkční kráse, později se z toho stalo skladiště. Nadšenci šli a začali to uklízet, nesmírně si jich vážím.“

Při odklízení nepořádku ve věži pomáhali dobrovolníci, mezi nimi třeba i čtyřiadvacetiletý Honza: „Rádi pomůžeme se záchranou věže, aby se z ní stalo kulturní centrum, kde se budou moct setkávat lidé.“

Vernisáž výstavy o Zauhlovačce v libereckém Fryčově knihkupectví

Pokud byste měli zájem o prohlídku liberecké Zauhlovačky, členové spolku AvantgArt vás věží rádi provedou, máte ale i jinou možnost, říká Jitka Jakubičková: „Návštěvníci si taky mohou počkat na akce, které během roku pořádáme a při té příležitosti vždycky otevřeme věž pro veřejnost.“

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio