S kožní lékařkou Kateřinou Radoušovou o zdravém opalování

Slunce je důležitým zdrojem energie, navíc podporuje tvorbu životně důležitého vitamínu D. Jak potvrzuje kožní lékařka, nadměrné nechráněné slunění způsobuje nejenom předčasné stárnutí kůže, ale také podporuje vznik zhoubných kožních onemocnění. Proč se můžeme spálit i za chladného dne, jaké jsou zásady bezpečného opalování a jak pečovat o spálenou pokožku?

Čtěte také

„Jarní sluníčko sice není intenzitou tak silné, jako letní, ale kůže na to po zimě není připravená,“ říká Kateřina Radoušová. Už na jaře bychom podle ní neměli podceňovat na krémy s UV filtrem, nejvíce přes poledne, kdy je intenzita slunečního záření opravdu silná.

„První pomoc při spálení je kůži zchladit, nejlépe studenou vodou. Vhodné jsou také preparáty po slunění, mají v sobě enzymy, které dokáží poškozenou DNA buněk opravit. Já doporučuji, protože v kůži při spálení probíhá zánětlivý proces, užívání preparátu proti zánětu; například volně dostupný Ibuprofen. Užívání 2-3 tablety denně dokáže zastavit kaskádu zánětu v kůži a snížit zhoršení zánětu,“ radí Kateřina Radoušová.

Jaké jsou fototypy kůže? Jak často se mazat krémy na opalování? Mají šanci namazat se i „ochlupení“ muži? A co je pravdy na to, že kůže se může spálit i ve stínu? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko