S kožní lékařkou Kateřinou Radoušovou o zdravém opalování

Slunce je důležitým zdrojem energie, navíc podporuje tvorbu životně důležitého vitamínu D. Jak potvrzuje kožní lékařka, nadměrné nechráněné slunění způsobuje nejenom předčasné stárnutí kůže, ale také podporuje vznik zhoubných kožních onemocnění. Proč se můžeme spálit i za chladného dne, jaké jsou zásady bezpečného opalování a jak pečovat o spálenou pokožku?

Čtěte také

„Jarní sluníčko sice není intenzitou tak silné, jako letní, ale kůže na to po zimě není připravená,“ říká Kateřina Radoušová. Už na jaře bychom podle ní neměli podceňovat na krémy s UV filtrem, nejvíce přes poledne, kdy je intenzita slunečního záření opravdu silná.

„První pomoc při spálení je kůži zchladit, nejlépe studenou vodou. Vhodné jsou také preparáty po slunění, mají v sobě enzymy, které dokáží poškozenou DNA buněk opravit. Já doporučuji, protože v kůži při spálení probíhá zánětlivý proces, užívání preparátu proti zánětu; například volně dostupný Ibuprofen. Užívání 2-3 tablety denně dokáže zastavit kaskádu zánětu v kůži a snížit zhoršení zánětu,“ radí Kateřina Radoušová.

Jaké jsou fototypy kůže? Jak často se mazat krémy na opalování? Mají šanci namazat se i „ochlupení“ muži? A co je pravdy na to, že kůže se může spálit i ve stínu? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.