Rozvoz jídla i kávy domů, obědy a koláče přes okénko. Jak se žije kavárníkům a restauratérům?

30. březen 2020

Otevřeno v běžném režimu mít nesmějí a tak se provozovatelé restauračních zařízení v Libereckém kraji snaží, jak se dá. Prodávají jídlo a kávu sebou, rozvážejí občerstvení domů a čekají, až tenhle stav skončí.

Čtěte také

Snaha majitelů kaváren, restaurací, bister a dalších drobných obchodů, které postihla nařízení vlády v nouzovém stavu, je hlavně nezkrachovat. Otevřeno mít nesmějí a tak se snaží alespoň o částečné zisky, jak se dá. Jídlo nebo kávu rozvážejí lidem domů, nabízejí i přes okénko a s nejistotou čekají, co karanténa s jejich byznysem udělá.

Naše redaktorka Šárka Škapiková zjišťovala, jaká je situace v Libereckém kraji. V Restauraci Pho Viet v Liberci je teď místo skleněných dveří karton a do něj vyříznuté okénko. Jídlo z okénka nabízí také bistro Puku v Turnově, které provozuje Josef Šámal.

Restaurace Pho Viet v Liberci, sice omezeně, ale funguje

Nouzové okénko už mají také kavárny, jedno takové je v liberecké pražírně Nordbens. Jak vysvětlil její majitel Karel Kozel, káva do kelímku je jen část produkce firmy. Pražírna také rozváží zrnkovou kávu, teď bez poštovného. Kávu zatím stále praží a plánují pražit i dál. Doufají, že bude pro koho, stále se totiž neví, jak dlouho budou kavárny a firmy zavřené.

Liberecká pražírna Nordbens nabízí kávu s sebou do kelímku

Přes improvizovaný pultík ve dveřích nabízí svoje výrobky také paní Alžběta Košková z turnovské Pekárny u Alžběty. Zatím velký ekonomický propad nezaznamenala, je prý běžné, že jeden člověk sem přijde nakoupit i pro deset lidí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...