Působilo jako Vernovo Ocelové město. Pak jsem se přistěhoval a začal poznávat jeho krásy, vzpomíná místostarosta Varnsdorfu

Varnsdorf je město v sousedním Šluknovském výběžku, kde je řada krásných věcí a stojí za to ho navštívit. Jak se tam žije, přišel do libereckého studia Českého rozhlasu vyprávět tamní místostarosta Jiří Sucharda.

Čtěte také

Jiří Sucharda je místostarostou Varnsdorfu za ODS, letitým šéfem tamních dobrovolných hasičů a má na starosti i kompletní bezpečnost ve městě, protože je i šéfem tamní městské policie. „Nejsem tedy rodákem, jsem tou naplaveninou a posléze usazeninou,“ přiznal Jiří Sucharda na úvod.

Zavzpomínal také na to, jak se v mládí do Varnsdorfu jezdilo na koupaliště na Mašíňák, což tehdy byla jediná veliká písečná pláž, kde byly lodičky šlapadla; a na kino Panorama, které bylo nejmodernějším a největším kinem v okrese Děčín a dodnes je prý druhým největším kinem v České republice.

„Jinak na mě Varnsdorf vždycky působil dojmem takového Ocelového města od Julese Verna. A když jsem se přistěhoval v roce 1989, tak jsem začal poznávat ty krásy, protože si myslím, že vždycky ty ‚naplaveniny‘ se zajímají o to město daleko víc, než lidé, kteří tam bydlí,“ dodal.

Čím býval Varnsdorf slavný? A jak se tam lidem žije dnes? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.