Čeští a němečtí policisté mají v Hrádku nad Nisou první společnou stanici. Podél hranic se zaměří hlavně na převaděče, zloděje a pašeráky

8. duben 2023 08:01

V Hrádku nad Nisou zahájila provoz společná policejní stanice, na které spolu slouží čeští a němečtí policisté. Zjišťovali  jsme, jak taková mezinárodní spolupráce vypadá.

Na začátku, v roce 2020, stál společný projekt, v rámci kterého policisté Okresního policejního ředitelství a Spolkové policejní inspekce v Ebersbachu společně trénovali, cvičili a prováděli společné zásahy.

„Všechno to začalo občasnými společnými hlídkami, které sloužily především k tomu, abychom se lépe vzájemně poznali, a také si vyzkoušeli a upevnili informační trasy," uvedl policejní rada Christian Meinhold, vedoucí oddělení Spolkové policejní inspekce v Ebersbachu. Němečtí policisté podle něj už desítky let podobně spolupracují se svými holandskými, francouzskými nebo švýcarskými kolegy.

Pro českou stranu je podobná spolupráce ale novinkou. „Je to zatím jedinečné. Nikde v republice výkonný útvar, který by byl se zahraničním partenrem, není. V tomhle jsme průkopníci," sdělil Martin Patka, vedoucí Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství Liberec.

Největší důraz chtějí policisté společně klást na boj s převaděčstvím, majetkovou trestnou činností a pašováním omamných látek. Smíšené hlídky budou kontrolovat 88 společných kilometrů hranice České republiky a Saska. Velení přebírá vždy policista, který se pohybuje na domácí půdě.

autoři: Petr Kumpfe , reČRoL
Spustit audio

Související