Psí tábor naruby: Děti v Horním Maxově pečují o husky smečku

7. červenec 2017
Koktejl

Víc než 30 tažných psů a parta malých táborníků z celé republiky – tak vypadá dětský tábor v Horním Maxově na Jablonecku. Pořádá ho tam musherka Jana Henychová. Ta se svou smečkou sibiřských husky v zimě závodí, v létě psi odpočívají a věnují se dětem. Nebo se jimi spíš nechávají rozmazlovat.

Rozdováděné děti a smečka 31 psů, veselé pokřikování a hry. Tak vypadá letní husky tábor v Horním Maxově. „Psy mám hodně ráda, asi nejlepší je tady stanování, splnilo se úplně všechno, co jsem očekávala – psi, kamarádi a krásný pobyt,“ říká dvanáctiletá Kačenka, která se na husky táboře cítila jako ryba ve vodě.

Děti si vyzkoušely se psy i slalom v závodních kolečkách. Jediné, co na husky táboře neuslyšíte, je štěkot.

To, co tu provozujeme, jsou takové psí lázně. Je otázka, jestli je to tábor pro děti, nebo pro psy. Jana Henychová, musherka

Všichni psi jsou v podstatě pořád potichu, zlobí se jen ve chvíli, když vidí, že jejich „panička“ Jana Henychová někam odchází. „Většina dětí, které se na tábor sjely, jsou velcí psí milovníci,“ říká musherka z Jablonecka a pořadatelka tábora. „Psi se přes léto většinou opalují a nabírají energii na hromadu kilometrů, které je čekají. Teď mají dovolenou a tu jim vylepšuju tím, že jim sem pořídím skupinu dětí, které jim poskytují veškerý komfort,“ říká Henychová. Děti se o pejsky starají, mazlí se s nimi a jsou s nimi neustále v těsném kontaktu. „To, co tu provozujeme, jsou takové psí lázně. Je otázka, jestli je to tábor pro děti, nebo pro psy,“ komentuje s úsměvem musherka.

Husky Jany Henychové jsou velcí mazlíci

Malí milovníci psů se od Jany Henychové dozvědí i to, jak to vypadá na severských závodech musherů. „Dětem jsem ukazovala, jak se závodní saně nakládají, co dělám, když mi jde o život,“ popisuje. Tábor je zároveň hodně založený i výtvarně – celá husky smečka figuruje i jako „předloha“ pro výtvarné práce dětí.

Musherka předvedla dětem své růžové závodní sáně
autor: Lucie Fürstová
Spustit audio