Provoz gymnázia, vzdělávací exkurze či trénink mozku pro seniory. I tomu se věnuje Mensa, která sdružuje lidi s IQ 130 a více
Přemýšlet logicky, umět si poradit s nově vzniklou a obtížnou situací, nebo se přizpůsobit novým okolnostem. I tak se dá definovat inteligence. Právě o ní, a hlavně o té nadprůměrné inteligenci, si povídal Pavel Kudrna se svým hostem, Petrem Luhanem z organizace Mensa České republiky.
„Mensa je nevládní, nezisková, nepolitická, mezinárodní organizace, která vznikla v roce 1946 v Oxfordu a dnes zastřešuje víc jak 100 poboček v jednotlivých zemích včetně české. Je to organizace, která slučuje lidi, kteří mají velmi vysoké IQ, to znamená 2 % populace. Znamená to splnit jediné kritérium, absolvovat schválený test a mít IQ v hodnotě 130 a více,“ přiblížil Mensu Petr Luhan, kterému v IQ testu vyšlo číslo 160.
Mensa se podle něj soustředí na logické myšlení, které se dá změřit pomocí psychology schválených testů. Členství v organizaci je dobrovolné a Mensa podle Petra Luhana slouží hlavně jako platforma, ve které velmi inteligentní lidé můžou společně vymýšlet, jak různě využít svých schopností.
Česká Mensa je podle Petra Luhana v první desítce, co se týká aktivity i počtu členů. „Máme spoustu zajímavých projektů, možná jako jediní na světě máme osmileté gymnázium přímo řízené Mensou, kde se vzdělávají děti s vysokým IQ,“ doplnil Petr Luhan i s tím, že pro nadané děti například Mensa pořádá i tábory nebo vzdělávací exkurze. Pro seniory pak zase pořádá různé tréninky mozku různými hrami nebo řešením úloh.
A o čem byla ještě v rozhovoru řeč? Třeba v jakém rozmezí IQ se pohybuje většina populace, kolik procent obyvatel má inteligenci nadprůměrnou či podprůměrnou, jestli lze inteligenci rozvíjet, nebo jak se vysoká inteligence projevuje v běžném životě.
Související
-
Jak reklamovat nevydařenou dovolenou. Náhradu pomůže vyčíslit Frankfurtská tabulka
„Za kvalitu hotelu a služeb ručí cestovní kancelář a měla by si ověřit a zjistit, v jakých kvalitách bude inzerovat své služby,“ říká advokát Jiří Zrnovský.
-
Housle na prvním místě. Hlavu si virtuos Daniel Matejča čistí na skateboardu
Když si chce talentovaný houslista Daniel Matejča odpočinout, věnuje se jazzové improvizaci na klavír nebo na vibrafon. Nebo si jde zaskákat na skatebordu.
-
Prázdninové toulky: V zákulisí liberecké zoo
Málokomu se poštěstí nahlédnout do kuchyně pro zvířata, nebo do míst, kam se běžný návštěvník nedostane. V Zoo Liberec byla podívat moderátorka Iveta Kalátová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka