Projděte se svátečními dny s Českým rozhlasem Liberec

21. prosinec 2021

Nadílka, která potěší vaše uši na Štědrý den i o svátcích, je nachystaná: procházky historií, návštěvy u známých osobností i premiéra klasického románu z Podještědí.

Štědrý den s písničkami, ohlédnutím do historie i sváteční četbou na pokračování

Po 11. hodině na Štědrý den vás Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření vezmou na vánočně laděnou procházku Dlaskovým statkem v Dolánkách, do Kamenářského domu za malbami na skle, a také do muzejního výstavního sálu Muzea Českého ráje v Turnově.

V poledne můžete poslat sváteční písničkové přání ve vánočním vydání Písniček na přání a po 13. hodině vám o tom „Jak si nevzít princeznu“ budou vyprávět herečky Iva Janžurová a Naďa Konvalinková.

Po 15. hodině zavzpomíná na své dětské vánoce zpěvačka, a vlastně i herečka Helena Vondráčková, která si v pohádce zahrála Šíleně smutnou princeznu. Na jinou pohádku, o Pyšné princezně, se podíváme s patrně nejstarším ševcem v naší zemi, panem Milanem Dvorským z Českého Dubu, který ušil boty i pro slavného hraběte.

Čekání na Ježíška si můžete po 17. hodině zkrátit s hodinou plnou vánočních koled, povídání o krkonošských koledách a koledování se znalcem Krkonoš, historikem Janem Luštincem připravil redaktor Jaroslav Hoření.

V 18 hodin uslyšíte v premiéře 1. díl nové třídílné adaptace slavného ještědského románu o lásce i pokrytectví z 19. století Karolíny Světlé, Vesnický román. Od 19 hodin se můžete zaposlouchat do společného Vánočního koncertu Českého a Slovenského rozhlasu.

Boží hod s Českým rozhlasem Liberec

Na povídání u vánočního punče s Ivou Janžurovou, Evou Holubovou, Jitkou Molavcovou, Lucií Bílou, Jiřinou Bohdalovou, Václavem Vydrou, Josefem Zímou a dalšími vás pozveme 25. prosince hned po 10. hodině. 

Krátce po 11. dopoledne vás redaktor Tomáš Mařas vezme za Kouzlem techniky vánočního betlému, a pokud jste snad někomu nestihli popřát k Vánocům, můžete to napravit po 12. hodině ve svátečních Písničkách na přání.

Procházku vánočními zvyky v Pojizeří připravili paní Vladimíra Jakouběová a redaktor Jaroslav Hoření a provedou vás jimi po 15. hodině. Do druhého dílu zbrusu nové adaptace klasického románu z 19. století Karolíny Světlé, Vesnického románu, se můžete zaposlouchat po 18. hodině.

Na Štěpána do Krkonoš i Podještědí

Na druhý svátek vánoční, 26. prosince, si Pavel Kudrna do pořadu Setkání u mikrofonu pozval vzácného hosta, ředitele územní památkové správy na Sychrově Národního památkového ústavu, pana Miloše Kadlece, povídat si s ním bude po 11. hodině.

Hned potom budete mít možnost poslat sváteční písničkové přání a po 15. hodině se vrátíme do našich nejvyšších hor, Krkonoš, abychom se dozvěděli, jak čas adventní a vánoční prožívali lidé v chudých horských a podhorských staveních. Průvodcem bude historik, pamětník a emeritní ředitel jilemnického muzea, pan Jan Luštinec.

V 18 hodin si nalaďte závěrečný díl Vesnického románu Karolíny Světlé. Příběh o lásce a smrti v nové adaptaci klasického díla z 19. století vysíláme v premiéře.

autor: reČRoL
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?