Příběhy našich sousedů: Život paní Marie z Mikulášovic změnila nevinná kolize se sovětskou vlajkou
Český rozhlas je dlouhodobě mediálním partnerem veřejně prospěšné organizace Post Bellum, která mimo jiné vyhledává pamětníky totalitních praktik naší minulosti a zaznamenává jejich svědectví. Bylo nám ctí, když studentky Gymnázia Rumburk přijely do našeho studia jeden takový příběh režijně dokončit.
V rámci vzdělávání dalších generací natáčejí děti v projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum skutečné příběhy lidí, kteří na vlastní kůži zažili totalitní praktiky.
Studentky rumburského gymnázia Kateřina Čiháková, Zuzana Kinčlová, Anežka Hoťová a Šárka Leksová spolu s paní učitelkou Lenkou Nedvídkovou zajímal příběh paní Marie Čihákové, která se narodila v Mikulášovicích.
Její život v socialistickém Československu ovlivnila zdánlivě nevinná příhoda, která se odehrála v době, kdy paní Marie studovala tam, kde teď studují dívky, jež její příběh pro Paměť národa zaznamenaly.
„Můj budoucí manžel mě nesl na ramenou a šli jsme kolem nádraží (v Rumburku). Bylo asi nějaké výročí, visela tam sovětská vlajka a ‚flákla‘ mě přes hlavu. Byli jsme trošku přiopilí, tak jsem začala ‚co ty mě máš co flákat…‘, a kluci ji utrhli,“ vzpomíná v příběhu paní Marie.
„Viděla nás jedna nejmenovaná paní, která to tenkrát nějak prozradila a byla z toho aféra. Asi týden na to přišli pro mě do školy policajti z Rumburka, kriminalista, do teď vím, jak se jmenoval, a odvezli mě k výslechu,“ popisuje paní Marie, co následovalo. Událost ji pak provázela i v dalším životě a paradoxně jí jednou i pomohla.
Její vzpomínky Kateřina, Zuzana, Anežka a Šárka z rumburského gymnázia natočily a ve studiu Českého rozhlasu Liberec dotočily průvodní slovo a příběh zkompletovaly. Výsledek si můžete poslechnout.
Související
-
Za Miladu Horákovou i Reného Matouška: Ve Vratislavicích se běhá pro Paměť národa
Na několika místech v zemi odstartoval 20. května 6. ročník charitativního Běhu pro Paměť národa. Jedním z míst, kde se poběží, jsou i liberecké Vratislavice nad Nisou.
-
Paměť národa: V areálu liberecké univerzity stojí rozstřílená auta z ukrajinského města Irpiň
24. února uplyne jeden rok od začátku ruské agrese Ukrajině. V Liberci výročí připomíná výstava rozstřílených aut z města Irpiň, která je v areálu liberecké univerzity.
-
Stýská se nám, vzkázaly ukrajinské děti domů z libereckého studia Českého rozhlasu
Vzkazy pro tatínky, babičky a dědečky na Ukrajinu poslaly prostřednictvím Českého rozhlasu Liberec ukrajinské děti, o které se stará organizace ADRA v centru Sluníčko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.