Práce v bance: Liberecká nábytková banka pomáhá lidem léčícím se ze závislostí získat zpět pracovní návyky
Nábytková banka Libereckého kraje nepomáhá lidem v nouzi jen s vybavením domácností, v roce 2023 vytvořila i několik specializovaných pracovních míst, aby těm, kteří se léčí ze závislosti, pomohla vrátit se na pracovní trh.
Čtěte také
Liberecká nábytková banka pomáhá především sociálně slabým vybavit si domácnosti. Není to ale všechno. Současně umožňuje lidem léčícím se ze závislostí začlenit se znovu do pracovního procesu.
Už v roce 2022 jim ve spolupráci s organizací Advaita nabízela brigády, kde se opět učili pracovním návykům. Díky evropskému programu zaměstnanosti se v roce 2023 podařilo vytvořit i několik tréninkových pracovních míst.
„Máme projekt na 3 roky, vytvořili jsme celkem 6 tréninkových pracovních míst. 4 jsou v nábytkové bance, 2 jsou v potravinové bance a Advaita k tomu dodává sociální práci pro ty zaměstnané,“ popsala garantka projektu Práce v bance Barbora Šolkova.
„Jsem tu jako skladník a závozník. Mojí závislostí je alkohol, řeším to zhruba 6 let,“ popsal pan Tomáš, který v rámci projektu pracuje v nábytkové bance.
Jak projekt funguje, se byl v Nábytkové bance Libereckého kraje podívat redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
I říct si o pomoc, může být začátkem něčeho pěkného, motivuje terapeutka
Hostem Dopoledne pod Ještědem byla Adéla Pulík Lichková, terapeutka adiktologického poradenství Advaita.
-
Re-use centrum: Místo, kde nepotřebné věci z domácnosti dostávají druhou šanci
Už více než rok slouží obyvatelům Jablonce nad Nisou takzvané re-use centrum. Tedy místo, kam lidé mohou nosit nepotřebné věci, které ještě poslouží druhým.
-
Věci, které jsou ještě použitelné, nemusí končit na skládce. V městech a obcích rostou re-use centra
Na skládkách nezřídka končí věci, pro které by mnozí našli využití. Některá města nebo obce nabízí možnost v areálech sběrných dvorů takové předměty uložit v chráněné hale.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka